Πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου η ΑΕΚ!

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου χάντμπολ Ανδρών πήρε με χαρακτηριστική άνεση η ΑΕΚ, επικρατώντας 35-17 του Φαίακα στην Κέρκυρα!

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου χάντμπολ Ανδρών πανηγύρισε η ΑΕΚ, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Φαίακα, τον οποίον και νίκησε με 35-17 στην Κέρκυρα.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με ένα +5 για το 15-10.

Στην επανάληψη, η «Ένωση» ανέβασε «στροφές» σε άμυνα και επίθεση, και με τους Ζίφκοβιτς (8 γκολ) και Κεδέρης (6 γκολ) σε πρωταγωνιστικό ρόλο, έφτασε στο άνετο 35-17, ολοκληρώνοντας έτσι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2022.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-7, 4-10, 7-11, 8-12, 10-15 (ημχ.), 12-19, 13-20, 13-23, 15-27, 17-29, 17-35.

ΦΑΙΑΚΑΣ (Μιχαλάκης): Ανδριώτης, Αλαμάνος, Τσίλης 7, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης, Κοσκινάς, Κυπριώτης 1, Δ. Δελλλης 3, Πίτος 4, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας, Ν. Δελλής, Κορακιανίτης 1, Προβατάς, Νάστος 1.

ΑΕΚ (Αλβανός): Αραμπατζής 4, Τικ, Ζίφκοβιτς 8, Καλύβας 2, Μαντάλινιτς, Νικολαιδης 1, Ηλιόπουλος 2, Ρασπίτσος, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι 5, Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Πήτας- Αγγελίδης, Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 2/2-1/1