Η πρώτη εκτός έδρας ανατροπή στις καθυστερήσεις μετά το «διπλό» στο Φάληρο! (vid)

Η ΑΕΚ απέδρασε στο φινάλε χθες από τη Νίκαια με το διπλό επί του Ιωνικού!

Μία τεράστια νίκη πήρε η ΑΕΚ, η οποία έκανε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του χθεσινού αγώνα με τον Ιωνικό και να αποδράσει με το… τρίποντο από τη Νίκαια.

Η προηγούμενη φορά που η «Ένωση» κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με ανατροπή στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα ήταν πριν από περίπου πέντε χρόνια.

Συγκεκριμένα, στις 4 Φεβρουαρίου 2018, ο «Δικέφαλος» είχε επικρατήσει με 2-1 στο κομβικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.

Τότε εκείνα τα γκολ είχαν πετύχει ο Τσιγκρίνσκι (87’) και ο Γιακουμάκης (90+4’).

Η τελευταία νίκη σε εκτός έδρας αναμέτρηση, ενώ έχανε στο ημίχρονο, ήταν με την Ξάνθη στις 7 Απριλίου 2019, όταν επικράτησε με 3-1 (33’ Κάστρο – Οικονόμου 68’, Πόνσε 70’, Μπογέ 90’).

Αξίζει να σημειωθεί πως οι «κιτρινόμαυροι» διεύρυναν, παράλληλα, τα σερί τους απέναντι στον Ιωνικό, τον οποίο νίκησαν για 8ο διαδοχικό ματς μετά το ιστορικό 0-1 τον Μάιο του 2005, και κατάφεραν να επικρατήσουν για 9η σερί φορά στο γήπεδο της Νεάπολης.