Ασταμάτητα τα κορίτσια της ΑΕΚ, έκαναν το «5X5»!

Με μία ακόμα επιβλητική εμφάνιση, η ΑΕΚ επικράτησε (39-10) των Χανίων στο κλειστό του Δαΐς για την 6η αγωνιστική του Β’ Υποομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι με αποτέλεσμα να φθάσουν στην άνετη νίκη.

Τα κορίτσια του Κώστα Κότσιρα ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, έχοντας πάρει προβάδισμα πέντε γκολ (5-0), ενώ στα μισά η διαφορά είχε ανέβει στα πέντε τέρματα (12-2). Οι «κιτρινόμαυρες» με την καλή τους άμυνα, αλλά και την εξαιρετική τους επιθετική λειτουργία διατηρούσαν την διαφορά ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους την αύξησαν (18-6). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε την ΑΕΚ να επικρατεί 23-8.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ είχε ακόμα πιο στιβαρή άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 2 τέρματα σε 30 λεπτά. Στο 10λεπτο το σκορ είχε φθάσει στο 33-10 ενώ  στο 20λεπτο στο 36-10 με την «Ένωση» να κατεβάζει ρυθμό και στο τέλος να παίρνει τη νίκη με το εμφατικό 39-10. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ειρήνη Ψαριώτη με 12 τέρματα.

ΑΕΚ – Χανιά 39-10

Τα πεντάλεπτα: 5-0, 7-2, 12-2, 14-4, 18-6, 23-8 (ημ.), 27-9, 30-9, 33-10, 36-10, 36-10, 39-10.

ΑΕΚ (Κώστας Κότσιρας): Λως, Κίτσιου, Ζάγκα, Μανδαμαδιώτη, Ψαριώτη 12, Κουτροδήμου, Κάτσικα 1, Παπαιωάννου 3, Βέλεμ 3, Παύλου 2, Λυτρίβη 5, Μετάι 7, Μπανάση Μαγδαληνή, Μαυρίδου, Μπανάση Μαρίνα 1, Πατρώνη 5.
ΧΑΝΙΑ (Εμμανουήλ Παπ
αδάκης): Ζαχαράκη, Παπανικολοπούλου 5, Μάλιου, Δεμίρογλου, Σφακιανάκη, Κακαβελάκη, Σπανουδάκη, Καλατζάκη 3, Τζαλίλη, Γερεουδάκη 1, Γκογκολάκη 1, Σαρτζετάκη.

Διατητές: Σκλαβενίτης – Αγγελοπούλου. Δίλεπτα: 0-3. Πέναλτι: 1/2-0.