ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β - ΑΕΚ Β 0-2

Το 2Χ2 έκανε η ΑΕΚ Β , καθώς επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού 0-2 στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Super League 2 2021-22, που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης».

Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν ο Μιχάλης Κοσίδης στο 70' και ο Χρήστος Γιούσης στο 90+6', με τον Μιχάλη Μπακάκη να έχει και στα δύο τον ρόλο του δημιουργού.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη
2' Ο Γιούσης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά έπειτα από κόντρα αυτή πέρασε κόρνερ.
3' Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
18' Καλό σουτ του Ραντόνια από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε στη γωνία του ο Ξενόπουλος.
22' Δυνατό σουτ του Γιαννούτσου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το τέρμα του Ξενόπουλου.
36' Ο Κοσίδης έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και δόθηκε η ευκαιρία στον Ξενόπουλο να μπλοκάρει.
38' Ο Μπακάκης μπήκε με τη μπάλα στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα προς τον Σαμπανάτζοβιτς, αυτός δέχθηκε τράβηγμα από τον Θεοχάρη και έπεσε, όμως ο Γρατσάνης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
39' Τρομερό μακρινό σουτ του Γέβτιτς, ο Ξενόπουλος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ!
45+' Λήξη πρώτου μέρους.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
50' Σουτ του Γέβτιτς, η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.
53' Ο Κοσίδης πήρε την κεφαλιά σε μια βαθιά μπαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Ραντόνια, αυτός προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Ξενόπουλο που ήταν εκτός εστίας, όμως η μπάλα πέρασε άουτ!
66' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Σαμπανάτζοβιτς έβγαλε με το κεφάλι μπαλιά για τον Γέβτιτς, ο Ελβετός έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ!
70' Ο Μπακάκης έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε ωραία το γύρισμα και ο Κοσίδης με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1!!!
72' Ο Μουστακόπουλος έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή, βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο Ξενόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά!
90+1' Ωραία ενέργεια και σουτ του Ιατρούδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!
90+6' Ο Μπακάκης έκανε σέντρα και ο Γιούσης με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2!!!
90+6' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Βαγιανίδης (83' Ρόμπι), Σένκεφελντ (36' λ.τ. Αντωνίου), Ενγκμπακοτό (83' Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Θεοχάρης, Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης (83' Ματσαδές), Ηλιάδης (71' Κούτσιας).

Προπονητής: Γιάννης Βονόρτας

ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Μπακάκης, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Μπούσης (76' Αρβανίτης), Μπάμπης (68' Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Ραντόνια (87' Σταμούλης), Γέβτιτς (76' Τζ. Γκαρσία), Γιούσης, Κοσίδης (87' Ιατρούδης).

Προπονητής: Σωκράτης Οφρυδόπουλος

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (ΕΠΣ Τρικάλων).

Βοηθοί: Ηλίας Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Αγγελος Κολλιάκος (ΕΠΣ Αθηνών).

4ος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (ΕΠΣ Αθηνών).