Header Ads

Σομπατέλι – ΑΕΚ 83-78

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 83-78 από τη Σομπατέλι στη “Savaria Arena” για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League - Ο Νίκος Παππάς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ προηγήθηκε 8-5, στο 3’. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 13-13, στο 6’, με την ΑΕΚ να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα (21-19), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, ωστόσο, η Σομπατέλι ήταν αυτή που πήγε με προβάδισμα (38-35) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 ανέβασαν τη διαφορά (49-40), με την ΑΕΚ να μειώνει (57-54), στο 30’. Με νέο σερί η Σομπατέλι πήρε προβάδισμα +10 (64-54), στο 31’ και 75-65, στο 37’. Η ΑΕΚ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να μειώσει, έφτασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (81-78), ωστόσο δεν ήταν αρκετό και η Σομπατέλι πήρε τη νίκη με σκορ 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Γκουριόν (Ισραήλ), Μανίστε (Εσθονία).

Σομπατέλι (Κονάκοφ): Κέλερ 8 (1), Περλ 21, Βαράντι 8, Μπένκε 16 (4), Κλαρκ 3 (1), Γκολομάν 9 (1), Μπάρατς 15, Σομόγκι 3.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1), Μπόγρης 2, Φλιώνης, Πετρόπουλος, Ανγκόλα 17 (1), Γέλοβατς 14 (2), Παππάς 20 (1), Γκρίφιν 16 (2), Βαουλέτ 4.
Ακολουθήστε το AEK Fans Blog στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις