ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Ναϊμέχεν-Φένλο: 1-2 παρ.

(Γιάνγκα 57’-Γιακουμάκης 24’, Σαμπανί 105’)

Ο Γιώργος Γιακουμάκης συνεχίζει να οργιάζει στα ολλανδικά γήπεδα και να ανεβάζει ολοένα και περισσότερο τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.

Ο άσος της Φένλο, πέτυχε ένα γκολ κι έδωσε μια ασίστ στον προημιτελικό με τη Ναϊμέχεν και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη με 2-1 στην παράταση.

Μάλιστα αυτή είναι η πρώτη φορά μετά από 33 ολόκληρα χρόνια, που η Φένλο προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας! Βασικοί και οι Τάσος και Χρήστος Δώνης για τη Φένλο.

Η Φένλο άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με πλασέ του Γιακουμάκη από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Γιάνγκα έκανε το 1-1 στο 57’.

To ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 105’ ο Γιακουμάκης άνοιξε δεξιά στον Σαμπανί κι εκείνος με συρτό σουτ έγραψε το 1-2.