Με άμυνα… ατσάλι η Ατλέτικο «ξέρανε» τη Λίβερπουλ!

Παίζοντας άμυνα για... μάστερ, η Ατλέτικο έστειλε τη Λίβερπουλ στο καναβάτσο επικρατώντας με 1-0 στη Μαδρίτη.
Ο Σαούλ στο 4ο λεπτό το γκολ της νίκης για τους «ροχιμπλάνκος».

Το παλιό ποδοσφαιρικό ρητό που λέει ότι «η επίθεση κόβει εισιτήρια, αλλά η άμυνα χαρίζει νίκες» επιβεβαίωσε η Ατλέτικο που πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στη Λίβερπουλ στο πρώτο ματς της σειράς για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, με την ομάδα του Κλοπ να φεύγει πληγωμένη από το γήπεδο στο οποίο πριν μερικούς μήνες σήκωσε το 6ο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της.

Η ομάδα του Σιμεόνε ευτύχησε να προηγηθεί με 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σαούλ μετά από στατική φάση και από εκεί και μετά έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από καθετί. Οι Μαδριλένοι για πάνω από 80 λεπτά έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, αξιοποιώντας μοναδικά τη ζώνη, μπλόκαραν το παιχνίδι της ομάδας του Κλοπ και εξουδετερώνοντας Μανέ και Σαλάχ κατάφεραν να κρατήσουν τους «κόκκινους» μακριά από την περιοχή του Όμπλακ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι.

Μάλιστα η ομάδα του «Τσόλο» επιβεβαίωσε την παράδοση που θέλει να μην χάνει στο Τσάμπιονς Λιγκ όταν προηγηθεί στο πρώτο 20λεπτο, κάτι που έχει γίνει σε 19 πλέον παιχνίδια.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στη σεζόν για τη Λίβερπουλ που μέχρι τώρα είχε ηττηθεί μόνο στους ομίλους από τη Νάπολι.