ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: «Ο Λύμπε χτυπούσε στο τέλος!»

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 27/10/2005: ΑΕΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1

Τον Ιανουάριο του 2005, ήταν ακόμα πολύ πρόσφατη η εποχή που ο Νίκος Λυμπερόπουλος έκανε καριέρα με τον Παναθηναϊκό. Στην ΑΕΚ ήταν ήδη από το καλοκαίρι του 2003, είχε παραμείνει στην ομάδα όταν σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα έφευγαν το 2004 και είχε ήδη σημειώσει το πρώτο του γκολ σε βάρος της παλιάς του ομάδας σε έναν αγώνα στη Λεωφόρο τον Φεβρουάριο του 2004.

Εκείνες, όμως, τις μέρες του Γενάρη του 2005, ο Νικόλας έγινε ακόμα πιο αγαπητός στους οπαδούς της ΑΕΚ με δύο ακόμα γκολ σε βάρος του Παναθηναϊκού. Το πρώτο ήρθε στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι της 9/1/2005 και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ, όμως ο σκόρερ το πανηγύρισε… σεμνά. Το δεύτερο, όμως, σαν σήμερα πριν από 15 χρόνια, το πανηγύρισε… κανονικά.

Ήταν ο πρώτος αγώνας για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας 2004-05. Ο Παναθηναϊκός επέστρεφε ως φιλοξενούμενος στο ΟΑΚΑ μετά από 18 μέρες και κατάφερε να κρατάει μια πολύ σημαντική νίκη μέχρι το 94’ με το γκολ του Μιχάλη Κωσταντίνου στο 48’, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ Διονύση Χιώτη –ο οποίος, όμως, είχε στο ενεργητικό του και μία μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Κύπριου Χαραλαμπίδη στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση και θα έπρεπε να έχει κερδίσει μία αποβολή (σε εκτός φάσης κτύπημα του Έκι Γκονζάλες στον Πάουλο Ασουνσάο στο κεφάλι!) και ένα πέναλτι σε τράβηγμα του Λυμπερόπουλου εντός περιοχής. Συνέχισε, ωστόσο, να ψάχνει το γκολ και αυτό ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, μετά από φάουλ του Ζούλιο Σέζαρ, απόκρουση της άμυνας και κεφαλιά-πάσα του Κόντη. Η ΑΕΚ γλίτωσε μια εντός έδρας ήττα, πήγε με ελπίδες στη ρεβάνς της Λεωφόρου και εκεί πήρε μεγάλη νίκη-πρόκριση με 1-3!

Και μία λεπτομέρεια που αξίζει να αναφερθεί: εκείνος ο αγώνας ήταν ο πρώτος από τους δύο που έπαιξε με την ΑΕΚ (αγωνίστηκε και στην ήττα στην Καλαμαριά τρεις μέρες μετά) ο 23χρονος Χρήστος Χριστοφορίδης. Ήταν Έλληνας ομογενής από τη Σουηδία, με πολλά γκολ στη Β’ Σουηδίας με την Ασιρίσκα, αλλά εδώ δεν έπιασε. Πέρασε και από Καλαμαριά και Μεσσηνιακό και επέστρεψε στη Σουηδία…

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χιώτης, Μάλμπασα (62’ Μπούρμπος) Μπρούνο Αλβες, Κωστένογλου, Κόντης,  Β. Ίβιτς (75’ Σ. Κωνσταντινίδης) Κατσουράνης, Πάουλο Ασουνσάο, Κρασσάς (83’ Χριστοφορίδης) Ζούλιο Σέζαρ, Λυμπερόπουλος.

Στις 27 Ιανουαρίου

27/1/46 Αστέρας-ΑΕΚ 2-2 (Κύπελλο Ελλάδας –η ΑΕΚ μετέτρεψε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Ξένου)

27/1/58 ΑΕΚ-Δόξα Δράμας 0-0 (Πρωτάθλημα Ελλάδας –ο Γιώργος Πετρίδης ισοφάρισε στο 78’ και ανέβασε την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας)

27/1/60 Άρης-ΑΕΚ 2-2 (A' Εθνική)

27/1/74 AEK-ΑΠΟΕΛ 3-1 (A' Εθνική –πρώτη νίκη μέσα στο 1974 και πρώτη μετά από τέσσερις αγώνες)

27/1/80 ΑΕΚ-Ρόδος 6-1 (A' Εθνική -το σκορ της χρονιάς για την ΑΕΚ στον αγώνα που έκανε ντεμπούτο ο μετέπειτα παίκτης της Παύλος Παπαϊωάννου)

27/1/85 ΑΕΚ-Αιγάλεω 5-2 (A' Εθνική –μια από τις μεγάλες μέρες του Θωμά Μαύρου στην ΑΕΚ, αφού πέτυχε όλα τα γκολ της ομάδας του!)

27/1/88 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-1 (Κύπελλο Ελλάδας -αγώνας με πολλά επεισόδια και με τον Μουστακίδη να ισοφαρίζει λίγο πριν τη λήξη το γκολ που είχε πετύχει η ΑΕΚ με φάουλ του Βασιλάκου)

27/1/91 Ηρακλής-AEK 0-1 (A' Εθνική -5η νίκη σε 6 εκτός έδρας αγώνες, όμως η κορυφή ήταν ήδη μακριά λόγω των κακών επιδόσεων εντός έδρας και των πολλών εσωτερικών προβλημάτων)

27/1/93 ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-1 (παρ.) (Κύπελλο Ελλάδας -αγχώδης πρόκριση με δύο γκολ του Σλίσκοβιτς κόντρα στον Ατρόμητο της Γ’ Εθνικής)

27/1/96 Πανηλειακός-ΑΕΚ 0-2 (A' Εθνική –ξεκίνημα β’ γύρου με 4η νίκη στη σειρά)

27/1/02 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-2 (A' Εθνική -τέλος πρώτου γύρου με 3η ήττα στη σειρά και με το ίδιο σκορ και απώλεια του τίτλου της πρωταθλήτριας χειμώνα, παρά το +5 από τον Ολυμπιακό τρεις αγωνιστικές πριν!)

27/1/08 ΑΕΚ-Λεβαδειακός 3-0 (A' Εθνική)

27/1/2018 ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ 2-0 (Super League)