Ήττα και αποκλεισμός για την ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ!

Δεν κατάφερε να πάρει ούτε το χρυσό σετ η ΑΕΚ και αποκλείστηκε από τον ΠΑΟΚ..

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ και αφού δεν πήρε ούτε το χρυσό σετ δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει ούτε το χρυσό σετ και έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος, μετά και την ήττα με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών της Volleyleague στη Θεσσαλονίκη ήταν συγκλονιστικό και η ΑΕΚ τα έδωσε όλα, όμως σε κρίσιμα σημεία δεν τελείωσε το παιχνίδι και έτσι γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα κράτησε μια μικρή διαφορά (3-1), αλλά σε εκείνο το σημείο κόλλησε και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος (9-6) με ένα σερί πήρε μια διαφορά ασφαλείας (10-6). Η Ένωση προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά κάποια λάθη δεν την έδωσαν αυτή τη δυνατότητα παραμόνο να μειώνει σε 17-19. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες που είχαν βρει λύσεις κατάφεραν να φτάσουν στο 1-0 στα σετ (25-19).

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι για μεγάλο μέρος του αγώνα (4-4, 8-8, 11-11), ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε (16-13), χάρη σε κάποιες άστοχες επιθέσεις της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν το έβαλαν κάτω και παρέμειναν κοντά (20-18, 22-21), κάνοντας την απόλυτη ανατροπή σε κρίσιμο σημείο. Συγκεκριμένα, αν και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο σετ μπολ (24-21), η Ένωση με ένα σερί και σημαντικούς πόντους της Βάντερ κατάφερε να φτάσει στο 25-27 και να κάνει το 1-1 στα σετ.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της Ένωσης στο τρίτο σετ και έτσι ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς με ένα 6-0 (!). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν έδειξαν να πτοούνται και αφού έκαναν σερί και μείωσαν (12-11), κατάφεραν να προηγηθούν (14-15). Από εκεί και πέρα υπήρξαν αρκετές ισοπαλίες (17-17), με το σετ να γίνεται θρίλερ και το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια (24-24, 27-7). Τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έκανε το 2-1 στα σετ (29-27).

Και στη συνέχεια οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (4-4, 8-8), με τις εναλλαγές να είναι συχνές (15-15). Το σετ ήταν και πάλι ντέρμπι, αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε σε κρίσιμο σημείο κάνοντας το 3-1 στα σετ (25-21), με το ματς να οδηγείται στο χρυσό σετ.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα (5-1) και η ΑΕΚ έδειξε να μην μπορεί να αντιδράσει (7-2). Μετά από αυτό το σημείο και το τάιμ άουτ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη αφυνπνίστηκε και μείωσε στον πόντο (7-6) και παρά το γεγονός πως και πάλι το παιχνίδι έγινε θρίλερ η ΑΕΚ έχασε τις ευκαιρίες που είχε να τελειώσει το ματς και ηττήθηκε και στο χρυσό σετ με 20-18.

Τα σετ: 25-19, 25-27, 29-27, 25-21- Χρυσό σετ: 20-18.