ΑΕΚΑΡΑ νίκησε διαιτησία, απουσίες και ΠΑΟΚ!

Με μια μεγάλη νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ τη Β’ Φάση της Handball Premier, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 29-27 στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Οι τρεμπλούχοι παρά τις απουσίες (Μυλωνάς, Τζηράς και Νικολαΐδης), αλλά και την άδικη αποβολή του Πλάθα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, νίκησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την αρχή, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το σκορ άνοιξε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος απέκτησε διαφορά δύο τερμάτων (2-4). Ωστόσο, η «Ένωση» ισοφάρισε με το πρώτο γκολ του νέου μεταγραφικού της αποκτήματος, Στεφάνοβιτς και τον Ουγκάλντε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν τότε εκ νέου διαφορά δύο γκολ (6-8), αλλά οι Αραμπατζής και Ουγκάλντε ισοφάρισαν. Η «Ένωση» πέρασε μπροστά στο σκορ (10-9), με τον Πλάθα ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αραμπατζής διαμόρφωσε το 12-11. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Πλάθα Χιμένεθ δέχθηκε αδίκως την κόκκινη κάρτα για ένα απλό φάουλ πάνω στον Τσαμουρίδη, ενώ ο Καλόμοιρος με buzzer beater διαμόρφωσε το 13-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί του ΠΑΟΚ με τρία γκολ (14-15). Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης με τους Τζορτζίνη και Μέντουριτς προηγήθηκε (15-17), αλλά ο Λέμος μείωσε και πάλι στο γκολ. Με τον Αραμπατζή, η ΑΕΚ «έπιασε» τον ΠΑΟΚ στο σκορ (18-18) ενώ με τέσσερα σερί τέρματα του κορυφαίου της αναμέτρησης, Μόγια, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ (22-20). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 22-22 με τον Αποστόλου και τον Σεϊρεκίδη, με τον Μπριάτκα να δίνει ξανά προβάδισμα στην «Ένωση» (23-22). Ο Μόγια, ο Λέμος και ο Παπαδιονυσίου έδωσαν «αέρα» 4 τερμάτων στην ΑΕΚ (26-22), που είχε σφίξει παράλληλα την άμυνά της. Ο Αραμπατζής συνδυάστηκε εκπληκτικά με τον Μόγια και 5 λεπτά πριν το τέλος, ο Ισπανός διαμόρφωσε το 27-23. Ο ΠΑΟΚ μείωσε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (28-27), αλλά ο Αραμπατζής στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσε το τελικό 29-27.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 29-27.
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημ.), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Στάθης, Ηλιόπουλος, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.
ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Γκικόβ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.
Διαιτητές: Πάτιος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινες: 1-0. Πέναλτι: 2/2-2/2.