Αποκλεισμός με σφαγή της ΑΕΚ στο Λαύριο!

Η ΑΕΚ μένει εκτός Κυπέλλου από το Λαύριο χάνοντας με 90-85 στη παράταση - Τραγική η διαιτησία που έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στον αποκλεισμό της Βασίλισσας, αλλά δεν πρέπει να παραβλέψουμε και το πολύ κακό κοουτσάρισμα του Ηλία Παπαθεοδώρου για ακόμη έναν κρίσιμο αγώνα.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 90-85 στην παράταση από το Λαύριο Megabolt, στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαυρίου, με τους γηπεδούχους να έχουν σχεδόν τις διπλάσιες βολές (42-25) και αποκλείστηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Ντάριλ Μέικον με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα ο Μέικον με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (3-0). Με σερί 6-0, το Λαύριο πέρασε μπροστά στο σκορ (6-3), στο 3’. Ο Μόουζες με τρίποντο ισοφάρισε (6-6), στο 4’. Με επιμέρους σκορ 18-10, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (24-16), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Μέικον με δίποντο έκανε το 26-18, στο 12’. Με επιμέρους σκορ 7-2, οι γηπεδούχοι μείωσαν (28-25), στο 15’ και ο Λάνγκφορντ με δίποντο έκανε το 30-25, στο 16’. Με επιμέρους σκορ 10-7, το Λαύριο μείωσε (37-35), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Μόουζες με μια εύστοχη βολή έκανε το 38-35, με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου. Μέικον με δίποντο και Ματσιούλις με δύο εύστοχες βολές έκαναν το 42-41, στο 23’. Με σερί 5-0, το Λαύριο πήρε προβάδισμα (46-42) και ο Μόουζες με τρίποντο μείωσε 46-45, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 13-6, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (58-52), στο 30’.

Ο Σλότερ με δίποντο έκανε το 60-53, στο 32’. Με σερί 6-0 το Λαύριο μείωσε (60-59), στο 34’. Ο Μέικον με δίποντο έκανε το 62-59, στο 35’ και το Λαύριο με σερί 7-0, πέρασε μπροστά στο σκορ (66-62), και ο Μέικον μείωσε 66-64, στο 36’. Το Λαύριο με σερί 4-0 έκανε το 70-64, στο 37’.

Μέικον με δίποντο και Ζήσης με τρίποντο μείωσαν (74-73), 30 δεύτερα πριν το φινάλε και ο Μέικον με μια εύστοχη βολή έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση (74-74).

Ο Ματσιούλις με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 78-76, στο 1ο λεπτό της παράτασης. Ο Λιθουανός με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 81-78 και ο Λάνγκφορντ με δύο εύστοχες βολές το 83-81, στο 2ο λεπτό της παράτασης.

Ο Λάνγκφορντ με δίποντο έκανε το 85-83. Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έκαναν το 88-83, 10 δεύτερα πριν το φινάλε της παράτασης και ο Ντιαλό με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74, 90-85 (παρ.)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Ανδρικόπουλος.

Λαύριο ΜegaBolt (Σερέλης): Ανοσίκε 4, Κάρτερ 8, Κόζι 11 (1), Ντέιβις 16, Ντιάλο 23 (1), Σάβατζ 2, Βουλγαρόπουλος, Γερομιχαλος, Μαστρογιαννόπουλος, Μουράτος 19 (2), Περσίδης 9.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 4, Μέικον 24 (1), Λάνγκφορντ 17 (1), Ματσιούλις 11 (2), Γιάνκοβιτς 3 (1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 4, Ζήσης 5 (1), Μωραϊτης, Μόουζες 9 (2), Σλότερ 8.