Η συγκλονιστική ομιλία Καρέρα πριν το Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ!

Ο Ιταλός τεχνικός μίλησε στους παίκτες και τους ζήτησε να μπουν και να πολεμήσουν για τη νίκη - Πώς αντέδρασαν οι παίκτες της ΑΕΚ στο ημίχρονο!
Η νίκη ήταν μονόδρομος για την ΑΕΚ στο παιχνίδι με τον Αστέρα. Μετά το ματς με την Ζόρια η Ένωση ήθελε πάση θυσία μια καλή εμφάνιση και τους τρεις βαθμούς.

Στα αποδυτήρια, λίγο πριν η ομάδα μπει στον αγωνιστικό χώρο, ο Μάσιμο Καρέρα μίλησε στους παίκτες τονίζοντας: «Σήμερα δεν είναι μία μάχη! Σήμερα είναι ο πόλεμος! Είστε έτοιμοι να βγείτε έξω και να πολεμήσετε;»

Ακολούθησε μαζική απάντηση από τους ποδοσφαιριστές που ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη.

Μετά το εξαιρετικό της πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 1-1 χάρη στο γκολ του Μπαράλες.

Παρά το μούδιασμα που έφερε η ισοφάριση όλοι στα αποδυτήρια ήταν αποφασισμένη να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και να πάρουν το ματς. Αυτό που έλεγαν οι παίκτες μεταξύ τους ήταν: «Παιδιά αυτό το ματς δεν γίνεται να μην το κερδίσουμε. Πάμε έξω να το τελειώσουμε». Χαρακτηριστικό είναι ότι οι φωνές τους ακούγονταν έξω από τα αποδυτήρια. Τελικά η ομάδα βγήκε στο χορτάρι, έπαιξε όπως έπρεπε και πήρε το σημαντικό διπλό.