Η Ατλέτικο «έστειλε» σπίτι της την Λίβερπουλ!

Η Ατλέτικο με νίκη 3-2 μετά από παράταση πέταξε έξω την πρωταθλήτρια Ευρώπης Λίβερπουλ με ήρωα τον απίθανο Όμπλακ και σκόρερς τους Γιορέντε (2) και Μοράτα, ενώ οι «ρεντς» είχαν προηγηθεί 2-0 στο 94΄.
 τεράστια πρόκριση μετά το 3-2 στην παράταση μέσα στο «Άνφιλντ» και πήρε το σκαλπ της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Ένας μοναδικός Γιαν Όμπλακ που έκανε σωρεία επεμβάσεων στα 90 λεπτά και νικήθηκε μόνο από τον Βαϊνάλντουμ (43’) στα 90’ λεπτά, κράτησε το σκορ στο 1-0 και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Στο 2-0 του Φιρμίνο οι πάντες πίστεψαν πως η Λίβερπουλ είχε ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας του Σιμεόνε. Ωστόσο ο Μάρκος Γιορέντε κατάφερε να ξετυλίξει το δώρο που έκανε ο Άντριαν στον Φέλιξ, με τον νεαρό στράικερ να πασάρει στον 25χρονο Ισπανό που σημάδεψε χαμηλά στη γωνία για το 2-1. Και πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος της παράτασης, ο Γιορέντε με ένα ακόμα υπέροχο γκολ μετά από πάσα του Μοράτα έκανε το 2-2 και τελείωσε οριστικά την πρόκριση. Ο Μοράτα στις καθυστερήσεις της παράτασης έκανε το 2-3.