Header Ads

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 67-76

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά πέλεψε μέχρι τέλους παρά τις πολλές και ουσιαστικές απουσίες της.
Άλλη ομάδα θα παρουσιαστεί στα playoffs- Μαγικός ο κόσμος που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 67-76. Οι παίκτες προσπάθησαν στο πρώτο μέρος να μην επιτρέψουν στην ομάδα του Μπλατ να ξεφύγει στην διαφορά, όμως στο δεύτερο ξέμειναν και πάλι από δυνάμεις και μοιραία ήρθε η ήττα. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν οι αποφάσεις των διαιτητών που όταν οι παίκτες της ΑΕΚ ακουμπούσαν αυτούς του Ολυμπιακού, αμέσως έδιναν φάουλ, χαρακτηριστικό παράδειγμα το πρώτο δεκάλεπτο όταν η ομάδα του Πειραιά με το πέρας 3’ αγώνα άρχισε να σκοράρει μόνο με βολές. Αδυναμία της ΑΕΚ να βρει λύσεις όταν κατάφερνε να μειώσει στον πόντο με τον Ολυμπιακό να παίρνει πολύ γρήγορα διαφορά 7-9 πόντων. Πάντα άξιος ο κόσμος της Βασίλισσας που δεν σταμάτησε να τραγουδάει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει στο παρκέ τους: Ξανθόπουλος, Σαντ Ρος, Γκρίφιν, Σάκοτα και Χάντερ. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είχε τις δυο ομάδες στην ισοπαλία (5-5), όμως λίγο αργότερα και στα μισά της περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα (5-10). Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την διαφορά, αλλά η ΑΕΚ με ένα δικό της γρήγορο σερί μείωσε στο καλάθι (17-19). Η ΑΕΚ μείωσε και στον πόντο στην συνέχεια (20-21) και με αυτή την διαφορά τελείωσε η πρώτη περίοδος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Λαρεντζάκη (22-21), ενώ ο Ολυμπιακός ανέκτησε διαφορά 5 πόντων στα επόμενα λεπτά (22-27). Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ με τον Λαρεντζάκη ισοφάρισε, με τον Ολυμπιακό να απαντάει και να πηγαίνει στο +6 (30-36), στα 3’ πριν το ημίχρονο, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 9, αλλά οι Γιαννόπουλος και Σάντ Ρος μείωσαν στους τρεις με την λήξη του ημιχρόνου

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε με 2 σερί καλάθια και πέρασε μπροστά (41-40), αλλά ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου προβάδισμα με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου (40-47). Η Βασίλισσα στην συνέχεια μείωσε και πάλι στον πόντο με τον Λαρεντζάκη (48-49). Ο Ολυμπιακός πάλι αντέδρασε γρήγορα και έφτασε στο +9 (48-57) σε μόλις 1’ και κάτι. Τελικά η ΑΕΚ θα μειώσει στους 7 (50-57), με το πέρας της τρίτης περιόδου

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά στα πρώτα λεπτά, με τον Λούκα Μπάνκι να ζητάει ταιμ αουτ. Με τρίποντο του Σάκοτα η ΑΕΚ θα μειώσει, ο Λαρεντζάκης θα μειώσει εκ νέου αλλά ο Ολυμπιακός κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας. Η ΑΕΚ προσπάθησε ως το τέλος όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα

Τα δεκάλεπτα:20-21, 36-39, 50-57, 67-76

ΑΕΚ: Τζέιμς 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8 (2), Τσαλμπούρης, Λαρεντζάκης 16 (3), Μωραϊτης, Γκρίφιν 2, Σαντ Ρος 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 9, Χάντερ 10

Ολυμπιακός: Γκος 12(1), Τσέρι 8, Μιλουτίνοφ 14, Βεζένκοφ 13(1), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, Αγραβάνης, Ζευγαράς, Κολοβέρος, Μπόγρης, ΛεΝτέι 13