Header Ads

Το πάλεψε, αλλά «λύγισε» η ΑΕΚ

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ προηγήθηκε απέναντι στον Ολυμπιακό με 1-0 στα σετ, αλλά στη συνέχεια «λύγισε» και τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ.
Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ έβγαλε καλή αντίδραση στο πρώτο σετ απέναντι στον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 1-0, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Η Ένωση, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague ηττήθηκε με 3-1 σετ στο κλειστό γήπεδο του Μετς από τους «ερυθρόλευκους», αλλά κρατάει την καλή και ανταγωνιστική εικόνα του πρώτου σετ και συνεχίζει τη δουλειά ενόψει των αγώνων που ακολουθούν.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 5-2. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια αντέδρασε και ισοφάρισε (6-6), ενώ μπόρεσε να συντηρίσει μια διαφορά 2-3 πόντων (15-17). Η Ένωση δεν τα παράτησε και με καλά στοιχεία σε μπλοκ και υποδοχή έφτασε να κάνει ένα σερί που της έδωσε τη δυνατότητα να ισοφαρίσει (19-19) και στη συνέχεια να περάσει μπροστά σε κρίσιμο σημείο (21-20). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν (23-22), αλλά η ΑΕΚ φάνηκε να έχει ψυχραιμία και έφτασε να κάνει το 1-0 στα σετ (25-23).

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε, με την ΑΕΚ να δείχνει κάποια προβλήματα στην τελική (3-8). Τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ (4-10) και την Ένωση να μην μπορεί να επιστρέψει (10-14). Το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο ρυθμό στη συνέχεια του σετ (15-22), με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ (17-25).

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει τα πατήματά της και χαρακτηριστικό είναι πως το παιχνίδι σημαδεύτηκε από πολλές ισοπαλίες (4-4, 5-5, 7-7). Έπειτα, ο Ολυμπιακός παρουσίασε καλή επιθετική εικόνα, με αποτέλεσμα να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (15-19). Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα και έτσι έγινε το 1-2 στα σετ υπέρ των φιλοξενούμενων (20-25).

Αν και η ΑΕΚ προσπάθησε να παραμένει κοντά στο τέταρτο σετ (2-6), δεν βρήκε λύσεις, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν και να ξεφύγουν στο σκορ (12-20) και τελικά να φτάσουν στο 3-1 στα σετ (18-25).

Τα σετ: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25.