«Φοβόταν» να νικήσει η Ένωση!

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στου Ρέντη με 3-0 σετ(25-23, 25-21, 25-22) από τον Ολυμπιακό, παρότι σε όλα τα σετ βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 5 πόντους της ομάδας του Πειραιά!

Η ΑΕΚ της Καρδιάς πλήρωσε την απειρία της σε τόσο μεγάλα ματς, καθώς όταν το σετ έφτανε προς το τέλος του, «βραχυκύκλωνε» και έχανε το προβάδισμά της.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στον Πειραιά από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής 1ης αγωνιστικής της Volleyleague. H “Ένωση” άξιζε σίγουρα περισσότερα από το παιχνίδι, καθώς ειδικά στα δύο πρώτα σετ έφτασε μία ανάσα από το να τα κερδίσει, όμως με δικά της λάθη δεν τα κατάφερε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι πολύ σοβαρά και με μεγάλη προσοχή, αν και η ΑΕΚ υπέπεσε σε πολλά χαμένα σερβίς. Αυτό οδήγησε σε μία συνεχόμενη εναλλαγή στο προβάδισμα, με το ιδιαίτερο γεγονός ότι καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά δύο πόντων, μέχρι το 17-16.

Συγκεκριμένα, σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ “έτρεξε” ένα σερί 3-0 με πρωταγωνιστιή τον Κανέλλο και πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-19. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα χαμένο σερβίς του Κανέλλου και επίθεση του Ραουβέρντινκ (19-19). Η ΑΕΚ απάντησε με τον Τζιουμάκα να καρφώνει εύστοχα και στη συνέχεια να παίρνει άσσο (19-21), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Οι “ερυθρόλευκοι” με τον Κουμεντάκη να παίρνει πόντο και τον Τερβαπόρτι να πιάνει μονό μπλοκ ισοφάρισαν σε 21-21, ενώ ο Αλεξανδρουπολίτης άσσος έκανε και το 22-21. Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23, αλλά ένα χαμένο σερβίς του Κουλοχέρη και ένα μπλοκ του Μπέμε “χάρισαν” το σετ στον Ολυμπιακό (25-23).

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-3, αλλά βελτιώνοντας την υποδοχή της, πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-7. Ο Μπέμε μείωσε σε 6-7, αλλά ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο και λάθος στο φιλέ του πρώτου, έφεραν την ΑΕΚ στο +3 (6-9). Ο Σμιτ με μπλοκ άουτ και ο Φράγκος με επίθεση μείωσαν σε 8-9, αλλά ο Μότα έκανε το 8-10. Το λάθος του Κανέλλου (καρφί στο φιλέ) έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει (10-10). Η ισοπαλία συνεχίστηκε μέχρι το 15-15, όταν και οι Τζιουμάκας-Στοΐλοβιτς έκαναν το 15-17. Δύο συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στην “Ένωση” (15-19). Σωρεία λαθών της ΑΕΚ, ωστόσο, έκαναν δώρο όχι μόνο το προβάδισμα των 4 πόντων, αλλά και ολόκληρο το σετ, με τους Πειραιώτες να το κερδίζουν με 25-21.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-3, αντέδρασε και με ους Τζιουμάκα, Λιόκα και Χαραλαμπίδη πέρασε μπροστά με 6-7. Οι “κιτρινόμαυροι” όχι μόνο διατήρησαν το +1, αλλά με διπλή μπαλιά του Ολυμπιακού έφτασαν στο +2 (12-14). Παρά το χαμένο σερβίς (14-15), ο Τζιουμάκας έκανε το 13-15, με τα λάθη της ΑΕΚ να κάνουν σε εκείνο το σημείο και πάλι την εμφάνισή τους. Ο Μπέμε με πρώτο χρόνο και ο Φράγκος με τρεις αναπάντητους πόντους έδωσαν αέρα 2 πόντων στους Πειραιώτες (17-15). Ο Στοΐλοβιτς αστόχησε εκ νέου σε σερβίς (18-16), με τον Σμιτ να κερδίζει άσσο για το 19-16. Η ΑΕΚ στη συνέχεια μείωσε τέσσερις φορές στον πόντο (19-18, 21-20, 22-21) και ένα χαμένο σερβίς του Τερβαπόρτι στο 23-22. Αυτή, όμως, ήταν και η τελευταία αντίδραση της ομάδας του Νίκου Νεόφυτου, καθώς ο Κουμεντάκης με επίθεση και ο Μπέμε με πλοκ “έγραψαν” το 25-22 και το τελικό 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ‘’ΑΕΚ της Καρδιάς’’, την Δευτέρα (26/11, 17:00) στο κλειστό του Μετς κόντρα στον Παμβοχαϊκό. Να είστε ΟΛΟΙ εκεί!

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-0
Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-22.