Header Ads

Το σήκωσε και αυτό η ΑΕΚάρα!

Το τουρνουά ««Bosch Rexroth Cup»» κατέκτησε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 87-85 της διοργανώτριας Bίρτσμπουργκ στην s. Oliver Arena.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο φιλικό της επί γερμανικού εδάφους, ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και έφτασε να προηγείται 8-2 στο 3’, με τους Γερμανούς ωστόσο να παίρνουν το προβάδισμα με το τέλος της πρώτης περιόδου (26-24), Το σκληρό παιχνίδι της Βίρτσμπουργκ της έδωσε το προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου (52-48).

Στην επανάληψη η «Βασίλισσα» αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ (62-61), στο 28’, ωστόσο διαιτητικά λάθη έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στη γερμανική ομάδα (67-62), στο 30’.

Ο Σάκοτα με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά υπέρ της ΑΕΚ στο +4 (76-72), στο 36’ και ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα ο Γκριν με δύο εύστοχες βολές έκανε το 85-81 για την ΑΕΚ. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (85-85), 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε δύο βολές και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 87-85.

Το κύπελλο της πρώτης θέσης παρέλαβε ο αρχηγός της «Βασίλισσας», Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος το παρέδωσε στον Δημήτρη Μωραϊτη.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 52-48, 67-62, 85-87.

ΒΙΡΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Γκαντί 14 (2), Κράτζερ 3, Στάκι 13 (2), Λόντσαρ 19 (2), Ολισεβίτσιους 22 (4), Λιπκεβίτσιους 5, Κοβάτσεβιτς, Χάμοντς 8 (2), Χόφμαν, Μάνγκολντ 1.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 4, Τζέιμς 13 (1), Γκριν 17 (1), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 13 (3), Άτιτς 6, Μπάρλοου 9 (2), Τσαλμπούρης 6, Καμπερίδης 1, Μωραΐτης, Μαυροειδής 11, Λαρεντζάκης 7 (1).
Ακολουθήστε το AEK Fans Blog στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις