Unlabelled Δεν υπάρχει αυτό το...τρελό στατιστικό στα Ηρακλής-ΑΕΚ!

Δεν υπάρχει αυτό το...τρελό στατιστικό στα Ηρακλής-ΑΕΚ!

Ούτε οι Ηρακληδείς, ούτε οι ΑΕΚτζήδες βγαίνουν ευχαριστημένοι από όσα μαρτυρά η προϊστορία.

Απόλυτη ισορροπία επικρατεί στα αποτελέσματα των αναμετρήσεων Ηρακλής-ΑΕΚ όποτε οι δύο ομάδες συναντήθηκαν Φεβρουάριο στη Θεσσαλονίκη, όπως θα κάνουν αυτή τη Δευτέρα (13/2) για την 20 αγωνιστική της Super League. Σε εννέα αγώνες που έχουν δοθεί στο Καυταντζόγλειο, για το πρωτάθλημα, τον δεύτερο μήνα του χρόνου, το κοντέρ έχει γράψει 3 νίκες υπέρ της ΑΕΚ, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες. Μιλάμε για την απόλυτη μοιρασιά! Δείτε σε ποια παιχνίδια αναφερόμαστε.

Η τελευταία ξανά Φλεβάρη

Η πιο πρόσφατη νίκη της ΑΕΚ στην έδρα του «γηραιού», ήταν και πάλι μήνα Φεβρουάριου! Ήταν την περσινή σεζόν, όταν με τον Πογιέτ στον πάγκο, η Ένωση επικράτησε 0-1 με γκολ του Μάνταλου. Το παιχνίδι ήταν για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και οι «κιτρινόμαυροι» έτσι είχαν εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους «4» από το πρώτο παιχνίδι, το οποίο είχε λήξει με 5-1. Στο παιχνίδι του πρωταθλήματος που διεξήχθη Φλεβάρη, ο Δικέφαλος αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 σε ένα ματς που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή.

Γενάρης ο νικηφόρος

Αν θέλουμε να βρούμε την τελευταία εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του Ηρακλή στο πρωτάθλημα, θα πρέπει να πάμε 8 χρόνια πίσω. Συγκεκριμένα την περίοδο 2008-2009, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο, ο οποίος είχε διαδεχτεί τον Γιώργο Δώνη. Η Ένωση είχε φύγει στις 17 Ιανουαρίου 2009 με το τρίποντο χάρη σε τέρμα του Ίσμαελ Μπλάνκο στο 68ο λεπτό.

Όλως τυχαίως ο νικηφόρος μήνας για την ΑΕΚ στην έδρα του Ηρακλή είναι ο Ιανουάριος. Η Ένωση μετρά μέσα τον Γενάρη 6 νίκες. Ακολουθεί ο Μάρτης με 4 και από τρεις οι Φεβρουάριος, Οκτώβριος.