ΑΕΚ – Άρης 64-63

Η ΑΕΚ επικράτησε 64-63 του Άρη στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων στο πλαίσιο της ς4ης αγωνιστικής της Basket League - O Ίαν Χάμερ με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 3-3. Ο Χάμερ με δίποντο έκανε το 9-5, στο 4’, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 10-6, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (15-15), στο 10’. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Άρης με επιμέρους σκορ 8-6, προηγήθηκε (23-21), στο 14’, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (36-33), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της (45-41), στο 25’. OKολόμ με δίποντο έκανε το 51-48, στο 28’ και ο Ανγκόλα με τρίποντο το 54-51, με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Κολομβιανός γκαρντ με τρεις προσωπικούς του πόντους έκανε το 57-51, στο 32’ και ο Κολόμ με δίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί (59-51), στο 34’. Με επιμέρους σκορ 8-3, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (62-59), στο 38’ και ο Πετρόπουλος με δίποντο 5 δεύτερα πριν το φινάλε του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 64-63.

Δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51, 64-63.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τζιοπάνος, Ανδρικόπουλος.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (1 τρ. – 7 ασ), Πετρόπουλος 13 (3), Ανγκόλα 9 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς , Παππάς 4, Γκρίφιν 9, Μαυροειδής, Βαουλέτ 6 , Χάμερ 14.

Άρης (Καστρίτης): Τζουίστον 12, Κόουαν 8 (1), Καμάρας, Φίνκε, Πουλιανίτης 8 (1), Λόκετ 2, Γουίλιαμς 17 (5), Χάνλαν 12 (1), Κόττας 4.