Header Ads

Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ μέσα στη Πυλαία!

Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ μέσα στην Μίκρα ξεφεύγοντας 14 γκολ διαφορά στο ημίχρονο και πάτησε φρένο στο δεύτερο δείχνοντας σεβασμό σε αυτούς που ειχαν το θράσος να αμφισβητούν την ανωτερότητα της!

Θα… σέβεστε!

Η Κυπελλούχος Ευρώπης ΑΕΚ, πήγε με άγριες διαθέσεις στη Μίκρα για να κόψει την γλώσσα του ΠΑΟΚ και παίζοντας με το πόδι στο γκάζι “ισοπέδωσε” τους άτυχους αντιπάλους στο πρώτο ημίχρονο ξεφεύγοντας 14 γκολ διαφορά! Στην επανάληψη, οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια πάτησαν φρένο, στο ματς πέρασαν αρκετοί νεαροί και η ομάδα, δείχνοντας σεβασμό σε αυτούς που είχαν το θράσος να αμφισβητούν την ανωτερότητα της, νίκησε με το τιμητικό για τον ΠΑΟΚ 28-38, καθώς αν συνέχιζε με τους ρυθμούς του πρώτου μέρους χωρίς να ρίξει ταχύτητα θα έφτανε σε σκορ-ρεκόρ που θα γραφόταν στην ιστορία του χάντμπολ. Η ΑΕΚ πήρε λοιπόν ακόμα μια νίκη και συνεχίζει προσηλωμένη στον στόχο της θέλοντας να κλείσει τη χρονιά με ένα ονειρικό τρεμπλ.

Να σημειωθεί πως στον τακτικό προληπτικό έλεγχο της ομάδας πριν από αγώνα, με τεστ PCR, ο Δημήτρης Δημητρούλιας ανιχνεύθηκε θετικός στον κοροναϊό και έτσι στον πάγκο της βρέθηκε ο Αλέξης Αλβανός, ο οποίος έκανε ροτέσιον και είδε την Ένωση να παίρνει μια ευρεία νίκη.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό (1-4), με την ΑΕΚ να σκοράρει ασταμάτητα και να μπλοκάρει τις κινήσεις του ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, αλλά χωρίς επιτυχία (6-8). Η Ένωση ήταν προσεχτική στις κινήσεις της και ξέφυγε στο σκορ (6-14). Μάλιστα οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν απελευθερωμένοι μέσα στο παρκέ και δεν έδωσαν δικαιώματα (7-16), αφού δεν είχαν ούτε ένα λάθος (!), πατώντας γκάζι (9-20) και μπαίνοντας στα αποδυτήρια με το 10-24.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός της ΑΕΚ έπεσε, ωστόσο διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (12-26). Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να χαλαρώνουν σε άμυνα και επίθεση,  πιθανότατα από τις αρκετές αλλαγές των νεαρών παικτών και έτσι ο ΠΑΟΚ βρήκε κάποια εύκολα γκολ (16-27) ροκανίζοντας σταδιακά τη διαφορά (20-30) μειώνοντας ακόμα και στα 9 γκολ (23-32). Η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε από αυτό και αφού φρόντισε να διατηρήσει τη διαφορά που είχε «χτίσει» (26-34), έφτασε στη νίκη με 28-38.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 5-8, 7-14, 7-17, 9-20, 10-24 (ημχ),12-27, 15-27, 19-30, 23-32, 26-34, 28-38.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Βελισσαρίου,Γκίγκοφ, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης 2, Καβουσανάκης 3, Λιάπης 2, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα5, Τζηράς 10, Δομπρής 3,Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Πατιός – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 2/2 – 3/4
Ακολουθήστε το AEK Fans Blog στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις