Γιάννης και Μίντλετον κράτησαν όρθιους τους Μπακς!

Οι Μπακς ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά με τους Νετς νικώντας 104-89 χάρη στη μεγάλη εμφάνιση από Αντετοκούνμπο και Μίντλετον!

Σε έβδομο ματς, που θα γίνει τα ξημερώματα της Κυριακής στο Μπρούκλιν, θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής. Οι Μπακς επικράτησαν 104-89 των Νετς στο Μιλγουόκι κι έφεραν στο 3-3 τη σειρά.

Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Κρις Μίντλετον με 38 πόντους (11/16 σουτ), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα και Γιάννης Αντετοκούνμπο με 30 πόντους (6/10 βολές, 12/20 δίποντα), 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 41 λεπτά. Σημαντική και η βοήθεια του Τζρου Χόλιντεϊ με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ένα 14-0 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όταν οι Νετς είχαν επιστρέψει με 10 στο -5, έκρινε το ματς. Για το Μπρούκλιν, που έπαιξε και πάλι χωρίς τον τραυματία Κάιρι Ίρβινγκ, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 32 πόντους (15/30 σουτ), 11 ριμπάουντ, αλλά και 7 λάθη, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 16 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε στα τελευταία λεπτά έχοντας 2 πόντους (2/2 βολές, 0/1 δίποντο), 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος.

Το ματς

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν 10-2 και 25-14 στην πρώτη περίοδο, με τον Αντετοκούνμπο σε μεγάλα κέφια και πιο επιθετικό προς το καλάθι (19 πόντοι με μόνο ένα χαμένο σουτ στο πρώτο ημίχρονο). Ένα δικό του κάρφωμα οδήγησε τη διαφορά στο +13, 34-21, στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά οι Νετς με τον εμφανώς βελτιωμένο σε σχέση με το περασμένο ματς Χάρντεν πλησίασαν στους τέσσερις, 44-40. Οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους απομακρύνθηκαν για πρώτη φορά στο +14, 62-48, με τρίποντο του Τάκερ.

Ένα ξέσπασμα του άστοχου στο πρώτο ημίχρονο Ντουράντ έριξε τη διαφορά στους πέντε, 72-67, αλλά ο «ζεστός» Μίντλετον με έξι σερί πόντους έκλεισε την περίοδο για την ομάδα του στο 78-67. Κάποιες καλές άμυνες του Γιάννη στον KD επέτρεψαν στο Μιλγουόκι να φτάσει για πρώτη φορά στο +15, 82-67. Το Μπρούκλιν με ένα 10-0 σε 2:44 επέστρεψε στο ματς (82-77), αλλά οι Μπακς απάντησαν αποστομωτικά και με έναν σαρωτικό Greek Freak εκτοξεύτηκαν στους 19, 96-77, με ένα 14-0! Το τρίποντο και φάουλ του Μίντλετον στα 4:45 για το τέλος αποτελείωσε τους Νετς γράφοντας το 100-79, με τους δύο προπονητές να ρίχνουν τις ρεζέρβες τους στο φινάλε.

Δωδεκάλεπτα: 26-19, 59-48, 78-67, 104-89