Φινλανδία – Ρωσία 0-1

Με σκόρερ τον Αλέξέι Μίραντσκουκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι Ρώσοι έμειναν «ζωντανοί» για πρόκριση στην επόμενη φάση!

Φινλανδία – Ρωσία 0-1: Μετά το βαρύ 3-0 της πρεμιέρας από το Βέλγιο και τη νίκη των Φινλανδών με 1-0 επί της Δανίας η Ρωσία ήθελε πάση θυσία τη νίκη σήμερα (16/6) απέναντι στους Φινλανδούς. Ειδάλλως σε περίπτωση νέας ήττα θα… χαιρούτασαν το Euro 2020 απο πολύ νωρίς.

Τελικά η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέοβ τα κατάφερε έστω και αγχωτικά, έστω κι αν έπαιξε με τη «φωτιά». Το εκπληκτικό πλασέ του Αλεξέι Μίραντσουκ στο 45+2′ του πρώτου αποδείχθηκε αρκετό για τους Ρώσους, έστω κι αν στο υπόλοιπο του ματς λίγο έλειψε να το πληρώσουν.

Κι αυτό καθώς δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ ώστε αν αισθάνονται ασφαλείς παρά τις 14 τελικές που είχαν. Έτσι οι Φινλανδοί πίεσαν κατά διαστήματα στο δεύτερο μέρος (είχαν 11 τελικές), «φλέρταραν» έντονα με την ισοφάριση , όμως δεν κατάφεραν να την πετύχουν.