Header Ads

ΑΕΚ - Νίζνι Νόβγκοροντ 79-78

Για 30 λεπτά και κάτι η ΑΕΚ βρισκόταν στα... σχοινιά όμως με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο έκλεισε με νίκη την πορεία της στο BCL με 79-78 απέναντι στη Νίζνι Νόβγκοροντ.
Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και χάρη σε Μορέιρα και Χρυσικόπουλο έχτισε διαφορά (11-3, 4'), Η αντίδραση της Νίζνι ήρθε μέσα από την άμυνα, αλλά και την παρουσία του Στρέμπκοφ (13-12, 7'). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από Λάνγκφορντ και Μωραϊτη και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 18-14.

Ο Στρέμπκοφ συνέχισε να σκοράρει και με τη βοήθεια του Σέπερντ η Νίζνι πέρασε μπροστά (21-22, 14'). Τα τρίποντα του Μέικον έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, με την Ένωση να περνάει και πάλι μπροστά (30-26 16'). Η Νίζνι αντέδρασε και χτύπησε κοντά στο καλάθι, με τον Γκάνκιεβιτς να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του ξανά (30-31, 18'). Ο Σέπερντ έφερε τη Νίζνι στο +4 αλλά η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση με τον Μορέιρα για το 34-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Η άμυνα της Νίζνι ήταν άκρως αποτελεσματική και με μπροστάρη τον Σέπερντ η ρωσική ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά (34-41, 14'). Ο Τορόποφ φώναξε παρών με τη διαφορά να ανεβαίνει (36-45, 25'). Ο Αστάπκοβιτς έστειλε την ομάδα του στο +10 (38-48), με τον Μόουζες να μαζεύει τη διαφορά (43-50, 27'). Ο Σέπερντ συνέχισε να κάνει ζημιές και με τη βοήθεια του Αστάπκοβιτς η ρωσική ομάδα έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-59, 29'). Ο Μέικον με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο για το 50-59.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τον Μόουζες, αλλά η Νίζνι είχε τον έλεγχο της κατάστασης με τον Στρεμπκόφ (56-67, 33'). Η ΑΕΚ είχε υπομονή στο παιχνίδι της και χάρη σε Λάνγκφορντ και Μόουζες μάζεψε τη διαφορά (66-70, 36'). Η άμυνα της Ένωση ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τον Λάνγκφορντ να φωνάζει παρών και τον Μέικον να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ λίγο πριν από το τέλος (75-72, 27'' για το τέλος).

Ο Μπαμπούριν μείωσε με βολές, με τον Μέικον να σκοράρει κι αυτός από τη γραμμή για το 77-74, 10,4'' για το τέλος. Ο Σέπερντ με εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το 77-76, 5'' για το τέλος. Οι βολές του Ματσιούλις έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ με την Ένωση να επικρατεί με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78.
Ακολουθήστε το AEK Fans Blog στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις