Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ επί του Άρη!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Άρη για το Κύπελλο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!
Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ μπήκε με το δεξί στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς για το πρώτο ματς της Α΄φάσης επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Η ρεβάνς της αναμέτρησης έχει οριστεί για το Σάββατο 3 Απριλίου στις 19.00 το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη.

Η ΑΕΚ φρόντισε να μπει δυναμικά στο παιχνίδι από νωρίς (3-2) και παρά την προσπάθεια του Άρη να μείνει κοντά (3-3), οι «κιτρινόμαυρες» πήραν φόρα και ξέφυγαν στο σκορ (8-3). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πλησιάσουν και πάλι (-8-7), αλλά η ΑΕΚ παρέμεινε σοβαρή σε μπλοκ και υποδοχή και έτσι διατήρησε (14-11) μια διαφορά ασφαλείας (18-15), την οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο από εκεί και πέρα (22-17), φτάνοντας τελικά στο 1-0 στα σετ (25-19).

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά (1-2) και αν κα ισοφάρισε προσωρινά σε 5-5, στη συνέχεια ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα κενά της Ένωσης σε άμυνα και επίθεση και πήρε μια μικρή διαφορά 3 πόντων (10-13), που στη συνέχεια άυξησε (13-18). Τα κορίτσια του Κώστα Αρσενιάδη ισοφάρισαν σε 20-20 σε κρίσιμο σημείο, αλλά έπειτα δεν κατάφεραν να κάνουν την απόλυτη ανατροπή και έτσι ο Άρης έκανε το 1-1 στα σετ (23-25).

Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυρες» σοβαρεύτηκαν και ανέβασαν την απόδοσή τους σε μπλοκ και υποδοχή (8-5), με αποτέλεσμα να παραμείνουν μπροστά (18-13). Ο Άρης δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ (22-14), η οποία έφτασε στο 25-15 και στο 2-1 στα σετ.

Ο Άρης στο τέταρτο σετ προηγήθηκε (4-8), αλλά αυτό δεν είχε διάρκεια και από την στιγμή που η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 8-8 το παιχνίδι γύρισε υπέρ της. Η Ένωση ξέφυγε (11-8) και από εκείνο το σημείο και πέρα δεν έδωσε δικαιώματα (19-13), με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-15, 25-13