ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου 89-72

Ένα ξέσπασμα του Λάνγκφορντ στην τρίτη περίοδο παγίωσε μία διψήφια διαφορά για την ΑΕΚ και την έσπρωξε στη νίκη (89-72) επί του Κολοσσού Ρόδου.

Επιτυχημένο… ποδαρικό στο 2021 για την ΑΕΚ!

Ο Κολοσσός έβαλε δύσκολα για πάνω από ένα ημίχρονο, με το κρεσέντο του Λάνγκφορντ στην τρίτη περίοδο να απλοποιεί την κατάσταση για την Ένωση και να νικά 89-72.

Κλειδί του ματς ήταν το ξέσπασμα του Αμερικανού, καθώς μόνος του μετέτρεψε το 53-52 στην αρχή του δεύτερου μέρους, στο +11 (66-55), στο 26’.

Έτσι, η ΑΕΚ ανέβηκε στο 8-1, με τον Λάνγκφορντ να ήταν κορυφαίος με 22 πόντους. Στους 12π. σταμάτησε ο Ρογκαβόπουλος, ενώ από 11π. είχαν οι Γιάνκοβιτς και Ματσιούλις.

Από την άλλη, οι «θαλασσί» υποχώρησαν στο 3-7, με τον Γκόινς να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Το ματς

Πολύ καλό ρυθμό από νωρίς είχε το παιχνίδι, με τον Μπιλλή να ήταν ορεξάτος για τον Κολοσσό και να τον διατηρούσε μπροστά (8-11). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με τον Γιάνκοβιτς να ισοφαρίζει (13-13), στο 6’. Ωστόσο, η άμυνα των γηπεδούχων ήταν κακή και με τους Ροδίτες να εκμεταλλεύονταν τα επιθετικά τους ριμπάουντ, οι Ροδίτες ξέφυγαν στο +6 (13-19), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-25).

Με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και μπροστάρη τον Ματσιούλις, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (28-27) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε με τον Καντέρ, ο οποίος σταμάτησε τον ρυθμό της Ένωσης και έδωσε στους φιλοξενούμενους ξανά το προβάδισμα (31-34). Οι Ροδίτες έμεναν μπροστά (37-41), μέχρι το 16’ και τον Ρογκαβόπουλο να κρατούσε επιθετικά τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (44-41) με τον Λάνγκφορντ και συνεχίζοντας το ίδιο καλά στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με το +4 (51-47).

Με πρωταγωνιστή τον Άρτις, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (53-52), στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Λάνγκφορντ «ζεστάθηκε» για τα καλά και παίρνοντας την ΑΕΚ στις… πλάτες του, την έστειλε στο +11 (66-55), στο 26’. Οι Ροδίτες προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς με τα τρίποντα, αλλά ο Αμερικανός διατηρούσε την Ένωση σε μία απόσταση ασφαλείας (72-61), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Μορέιρα, Γιάνκοβιτς και Μωραΐτης τράβηξαν επιθετικά την ΑΕΚ στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +20 (86-66), στο 37’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ένωση να φτάνει στη νίκη με το τελικό 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 51-47, 72-61, 89-72