Header Ads

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Ένα μαγικό τακουνάκι (vid)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2008: ΑΕΚ-ΧΕΤΑΦΕ 1-1
Στις 13 Φεβρουαρίου του 2008 η ΑΕΚ βρισκόταν σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Έχοντας χάσει έδαφος στη μάχη του τίτλου και με τον τότε πρόεδρο Ντέμη Νικολαϊδη να αποφασίζει να λύσει τη συνεργασία με τον Λορένθο Σέρα Φερέρ, ο Νίκος Κωστένογλου ήταν αυτός που αναλάμβανε να καθοδηγήσει ως προπονητής την ομάδα που τρία χρόνια νωρίτερα υπηρετούσε ως ποδοσφαιριστής.
Ήταν τότε που ο αγαπητός σε όλους πρώην αμυντικός είχε πει μια από τις χαρακτηριστικές εμπνευσμένες του ατάκες. «Όταν μιλάμε για την καρέκλα του προπονητή της ΑΕΚ, μιλάμε για θρόνο» είχε δηλώσει, μεταξύ άλλων, στην παρουσίασή του, η οποία είχε γίνει επ' ευκαιρία της καθιερωμένης συνέντευξης τύπου την παραμονή του ματς με τη Χετάφε. Ηταν ο πρώτος αγώνας για τη φάση των 16 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και θα ήταν το ντεμπούτο του μέχρι τότε συνεργάτη του Φερέρ, ως πρώτου προπονητή της ομάδας.

Η ΑΕΚ έφερε 1-1 και στη ρεβάνς της Μαδρίτης έχασε με 3-0. Ο αγώνας του ΟΑΚΑ, όμως, έμεινε στην ιστορία, αφού σε αυτόν ο Ισμαέλ Μπλάνκο ισοφάρισε για την ΑΕΚ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με θεαματικό τακουνάκι. Είχαν προηγηθεί οι Ισπανοί με τον Ρουμπέν Ντε λα Ρεδ (δύο χρόνια μετά, στα 25 του και ως παίκτης πια της Ρεάλ Μαδρίτης, αναγκάστηκε να σταματήσει το ποδόσφαιρο λόγω καρδιολογικών προβλημάτων) στο 87', αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε με ένα πολύ ωραίο γκολ που οι οπαδοί της θα θυμούνται πάντα.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Μορέτο, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Αρουαμπαρένα, Ενσαλίβα, Ζήκος, Καφές, Παππάς (82' Μπλάνκο) Μαντούκα (66' Μανού) Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος (75' Καλόν).

Στις 13 Φεβρουαρίου

13/2/27 ΑΕΚ-Απόλλων 1-1 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

13/2/49 Απόλλων-ΑΕΚ 1-1 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

13/2/55 Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-2 (Πρωτάθλημα Αθήνας)

13/2/66 Παναιγιάλειος-ΑΕΚ 0-2 (Α' Εθνική)

13/2/72 Παναχαϊκή-AEK 1-1 (Α' Εθνική)

13/2/77 ΑΕΚ-Καστοριά 2-1 (Α' Εθνική)

13/2/83 AEK-Εθνικός 1-0 (Α' Εθνική)

13/2/00 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-0 (Α' Εθνική -ήττα στο 90' με κεφαλιά του μετέπειτα κιτρινόμαυρου Κόλα)

13/2/05 Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-1 (Α' Εθνική)

13/2/10 Πανθρακικός-ΑΕΚ 1-2 (Α' Εθνική -σε εκείνο τον αγώνα ο Νάτσο Σκόκο σημείωσε ένα από τα ωραιότερα γκολ με την ΑΕΚ, ξεκινώντας ατομική προσπάθεια από το κέντρο)

13/2/11 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-1 (Α' Εθνική)

13/2/2016 ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

13/2/17 Ηρακλής - ΑΕΚ 2-2