Header Ads

Γκολκίπερ με σύνδρομο Down έπιασε πέναλτι και έβαλε νικητήριο γκολ στο ντεμπούτο του

Ο 29χρονος, Τζουλιάνο Παμπιάνκο, ο οποίος έχει σύνδρομο Down, έκανε ντεμπούτο με τη Σανσινένα, έπιασε πέναλτι στο 88' και ένα λεπτό μετά σκόραρε από την άσπρη βούλα το νικητήριο τέρμα της ομάδας του.
Έκανε το πιο ονειρεμένο ντεμπούτο που θα μπορούσε να φανταστεί. Έζησε αυτό που ονειρευόταν μια ζωή. Ο Τζουλιάνο Παμπιάνκο, ο οποίος έχει σύνδρομο Down, έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τη Σανσινένα για το περιφερειακό πρωτάθλημα της Αργεντινής.

Ο 29χρονος τερματοφύλακας μπήκε στον αγώνα στο 85' και έμελλε να ορίσει τη μοίρα του αγώνα της ομάδας του στην επαρχία "Μπαχία Μπλάνκα" στο Μπουένος Άιρες. Στο 88' απέκρουσε πέναλτι του Μάουρο Τζοβανέτι και ένα λεπτό μετά ο ίδιος από την άσπρη βούλα χάρισε τη νίκη στη Σανσινένα με 3-2!

Το ακόμα πιο υπέροχο είναι πως οι φίλοι και των δυο ομάδων που ήταν στο γήπεδο, τον υποστήριξαν και τον χειροκρότησαν, όπως και οι ποδοσφαιριστές. Διότι κάτι τέτοιες στιγμές είναι πάνω από το οποιοδήποτε αποτέλεσμα...