Header Ads

Λίβερπουλ: Τα βράδια που ανέτρεψε κάθε λογική! (vids)

Η Λίβερπουλ έγραψε στην ιστορία της άλλο ένα μαγικό βράδυ στο Άνφιλντ!
Το βράδυ της Τρίτης (7/5) ο ποδοσφαιρικός πλανήτης έγινε μάρτυρας μιας επικής πρόκρισης της Λίβερπουλ.

Τα παιδιά του Κλοπ για άλλο ένα βράδυ απέδειξαν πως αυτόν το σύλλογο δεν πρέπει να τον ξεγράφεις ΠΟΤΕ! Ακόμη κι όταν ο... εξωγήινος Μέσι έχει στην πλάτη του 3 γκολ και είναι έτοιμος για τον τελικό.

Οι reds έσβησαν από το χάρτη κάθε κουκκίδα λογικής, σημείωσαν 4 γκολ και έστειλα τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην Καταλωνία αποτυχημένο.

Θυμόμαστε τ' άλλα ευρωπαϊκά βράδια που η ομάδα του Μέρσισαϊντ έκανε τον κόσμο να... παραμιλάει!

Έχοντας χάσει στη Γαλλία με 1-0, η ομάδα του Μπομπ Πέισλι έπρεπε να νικήσει με δύο γκολ διαφορά για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Κίγκαν ισοφάρισε το 1-0 της Γαλλίας στο 2', στο 51' οι «στεφανουά» έκαναν το 1-1, ο Κένεντι απαντάει και κάνει το 2-1 με τον Φέρκλαφ να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του με γκολ στο 83'!
Είναι η χρονιά που στον τελικό του Πρωταθλητριών, η Λίβερπουλ επικράτησε της Γκλάντμπαχ και ανέβηκε στην κορυφή.

8/12/2004: Λίβερπουλ-Ολυμπιακός 3-1

O Ριβάλντο βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0 στο 27'. Η Λίβερπουλ ήθελε δύο γκολ διαφορά για να πάρει εκείνη την πρόκριση από τον όμιλο και τελικά τα καταφέρνει.

Στο 47' ο Πονγκόλ κάνει το 1-0 και στο 80' ο Μέλορ βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για να έρθει το τελικό 3-1 από τον Τζέραρντ και να μείνουν εκτός οι «ερυθρόλευκοι», σ' ένα ματς όπου έφτασαν κοντά σε μια τρομερή πρόκριση. Το «Άνφιλντ», όμως... μίλησε για άλλη μία φορά.

25/5/2005: Μίλαν-Λίβερπουλ 5-6 πεν. (3-3)

Η Μίλαν κάνει ό,τι θέλει στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους «reds», στον τελικό της Πόλης.

Ο Μαλντίνι στο 1' ανοίγει το σκορ, ο Κρέσπο κάνει το 2-0 και στο 44' ο Αργεντινός κάνει το 3-0.
Ουδείς πίστευε ότι η κούπα θα καταλήξει σε αγγλικά χέρια.

Τα παιδιά του Μπενίτεθ ωστόσο είχαν άλλη άποψη: Ο Τζέραρντ στο 54' μειώνει σε 3-1, ο Σμίτσερ κάνει το 3-2 και ο Τσάμπι Αλόνσο στο 60' ισοφαρίζει σε 3-3.

Στη διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα του Μέρσισαϊντ παίρνει το τρόπαιο επικρατώντας με 6-5.

14/4/2016: Λίβερπουλ-Ντόρτμουντ 4-3

Στη Γερμανία το σκορ είχε γράψει 1-1. Η ομάδα του Τούχελ όμως παγώνει το «Άνφιλντ» με τον Μκιταριάν να ανοίγει το σκορ στο 5' και τον Ομπαμεγιάνγκ να κάνει το 0-2 στο 9'.

Ο Οριγκί στο 48' μειώνει, αλλά ο Ρόις ανεβάζει το δείκτη του σκορ σε 3-1.

Έπρεπε να μπουν άλλα τρία γκολ από τους «reds». Και το κατάφεραν. Ο Κουτίνιο στο 66' μειώνει, ο Σακό ισοφαρίζει σε 3-3 κι ο Λόβρεν σημειώνει το γκολ της ζωής του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάνει το 4-3 και οδηγεί την ομάδα του στον ημιτελικό. Στον τελικό η Σεβίλλη πήρε το τρόπαιο.