Η Παγκόσμια ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ σκόρπισε τον Προμηθέα!

Βήμα τετράδας στην κανονική περίοδο για την ΑΕΚ, που συνέτριψε 83-62 τον Προμηθέα Πατρών και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου!

Με την αύρα του Διηπειρωτικού Κυπέλλου να τη συνοδεύει και παρουσία 6.500 φιλάθλων της, η ΑΕΚ «πάτησε» τον Προμηθέα Πατρών στο ΟΑΚΑ επικρατώντας 83-62. Έτσι, η ομάδα του Μπάνκι κάλυψε τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στο ματς του πρώτου γύρου και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για μια θέση στην τετράδα της κανονικής περιόδου.

Πρωταγωνιστές για την «Ένωση» οι Ματσιούλις, Τζέιμς και Γκρίφιν, που σημείωσαν 18, 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ουδείς διασωθείς από το «ναυάγιο» των Αχαιών, οι οποίοι αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα, ο «Δικέφαλος» ανέβηκε στο 12-5 και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο πρώτο συναπάντημα με τον ΠΑΟΚ για τους «16» του Basketball Champions League. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 3 σερί νίκες και υποχώρησαν στο 11-6, ενώ έχουν μπροστά τους την πρόκληση με την Τενερίφη για το BCL.

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι έχοντας 1/11 στα εντός παιδιάς, την ώρα που ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις και απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων (2-9 στο 5’). Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Μπάνκι αφυπνίστηκαν και έτρεξαν σερί 6-0 για να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (8-9 στο 7’).

Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι να έρθει ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που μετέτρεψαν το 15-15 σε 21-15 σε διάστημα εντός περίπου λεπτού. Εντούτοις, με buzzer beater τρίποντο του Μπράουν, οι Αχαιοί μείωσαν σε 21-18, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η «Ένωση» μπήκε με… φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 9-2 ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (30-20 στο 14’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στην τελική ευθεία της δεύτερης περιόδου έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα και πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά.

Το 33-25 στα μισά της δεύτερης περιόδου μετατράπηκε -με επιμέρους 9-3- σε 42-28, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, αλλά και η μεγαλύτερη διαφορά της ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα, στο οποίο ο Προμηθέας υπέπεσε σε 12 λάθη!

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με σερί 5-0 έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (42-33 στο 21’) αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι να ζητήσει τάιμ-άουτ για να τα ψάλλει στους παίκτες του, που ξύπνησαν αμέσως μετά και επανήλθαν στο +14 (51-37 στο 23’).

Πάλι όμως οι Αχαιοί αντέδρασαν και πλησίασαν στο σκορ (55-48 στο 27’), με τον «Δικέφαλο» να κάνει πολλά λάθη (7 στην 3η περίοδο) και να μην βρίσκει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Μάλιστα, η ομάδα του Γιατρά μείωσε στους 6 πόντους (59-53) για να έρθει ο Τζέιμς να διαμορφώσει το 61-53 στο 30’.

Ο φόργουορντ της «Ένωσης» συνέχισε το προσωπικό του σόου και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και με 5 σερί πόντους έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ανάσα στην ομάδα του, που έφτασε μέχρι και το +15 (68-53 στο 32’) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας του Μπάνκι, που «έτρεξε» επιμέρους σκορ 14-1 για να ξεφύγει με 23 πόντους (83-60). Με ένα καλάθι του Γερομιχαλού διαμορφώθηκε το τελικό 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-28, 60-53, 83-62.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (3/4 τρίποντα), Τσαλμπούρης, Χάντερ 11, Σαντ-Ρόος 8 (9 ριμπ.), Θίοντορ 7 (6 ασίστ), Μωραΐτης, Σάκοτα 2, Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Τζέιμς 15 (6/6 εντός παιδιάς), Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 13.

Προμηθέας (Γιατράς): Τσαϊρέλης 11, Λίποβι 3, Χολ 4, Έλις 10 (7 ριμπ.), Μπράουν 9, Σαλούστρος 5, Κασελάκης 7, Γκίκας 5, Κατσίβελης, Μέιερ 1, Γερομιχαλός 2, Παρκς 5.