“Λύγισε” από Παναθηναϊκό και διαιτητές!

Την εντός έδρας ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ από τον Παναθηναϊκό και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι “κιτρινόμαυροι” δεν έπιασαν καλή απόδοση στο πρώτο σετ, ωστόσο στα υπόλοιπα όποτε βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση οι διαιτητές φρόντιζαν να δυσκολέψουν την κατάσταση.

Αποκορύφωμα υπήρξε το τρίτο σετ, όταν και η “Ένωση” έπρεπε να πάρει πόντο με “πιαστό” του Γιάκομπσεν, ο διαιτητής έδωσε συνέχεια της φάσης, οι “κιτρινόμαυροι” κέρδισαν το μπλοκ, με τον άρχοντα της αναμέτρησης να δίνει κόκκινη κάρτα στον Χαραλαμπίδη για διαμαρτυρία! Φυσικά, υπήρχαν τουλάχιστον άλλες 5 περιπτώσεις όπου χωρίς παράβαση δόθηκε “χτύπημα” στο φιλέ. Όλα αυτά έδωσαν συνέχεια στην κάκιστη διαιτητική αντιμετώπιση της ομάδας μας όχι μόνο στο περασμένο παιχνίδι του Σαββάτου (02/02) στην Κυψέλη, αλλά σε όλη τη χρονιά.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν κοντά στο σκορ για ώρα, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει μεγαλύτερη διαφορά των 2 πόντων. Αυτό συνεχίστηκε ως το 13-13, όταν και οι φιλοξενούμενοι με τον Γιορντάνοφ πρωταγωνιστή ξέφυγαν με 13-16. Η ΑΕΚ προσπάθησε με τους Στοΐλοβιτς και Παπαδόπουλο να επιστρέψουν στο σετ, ωστόσο το μπλοκ του “τριφυλλιού” δεν τους το επέτρεψε, με τον Γιορντάνοφ να “γράφει” το 18-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός με την βοήθεια του δεύτερου διαιτητή για άλλη μία φορά προηγήθηκε με 2-4, καθώς δόθηκε παράβαση στο φιλέ από τον Σαλαφζούν (2-4). Με τον Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ μείωσε σε 4-5 και 5-6, για να προσπεράσει με 7-6, χάρη σε δύο λάθη των “πρασίνων”. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 πέρασαν και πάλι μπροστά με 7-10, με τον Σωτήρη Δρίκο να καλεί τάιμ άουτ. Μπουρκόφσκι και Παπαδόπουλος αστόχησαν σε επιθέσεις τους, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 5 πόντους (7-12). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 6 πόντους (10-16), με την ΑΕΚ να μειώνει σε 12-16 με τους Στοΐλοβιτς και Παπαδόπουλο. Η “Ένωση” πλησίασε στο 16-20 και θα μπορούσε να μειώσει περαιτέρω αν ο Στοΐλοβιτς δεν αστοχούσε σε καρφί (16-21). Ο Βούλγαρος πήρε το αίμα του πίσω με άσσο (18-21), αλλά χωρίς να μπορέσει το κάτι παραπάνω (20-25, 0-2 σετ)

Στο τρίτο σετ, με δύο άσσους του Ιμπραγκίμοβ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0. Στο 3-1 υπέρ της “Ένωσης” και πάλι οι διαιτητές έδωσαν πόντο στον Παναθηναϊκό λόγω παράβασης του Στοΐλοβιτς, ενώ παράλληλα υπήρχε πιθανότητα υπέρβασης των “πρασίνων” (3-2). Ο Στοΐλοβιτς με εξαιρετικό σερβίς, πήρε τον άσσο και το 6-3 για τον “Δικέφαλο”, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με τον Γιάκομπσεν σε 7-7. Η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι με 3 χάρη σε καλές άμυνες (10-7). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 10-10 για να φτάσουμε σε άλλη μία παράσταση από τους διαιτητές στο 12-11.

Ο Στοΐλοβιτς κάρφωσε, ο Γιάκομπσεν έβγαλε άμυνα με “πιαστό”, για να πιάσει μπλοκ το κεντρικό δίδυμο του “Δικεφάλου” για το 12-11. Ακόμα κι έτσι, ο διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα στον Χαραλαμπίδη για διαμαρτυρία (!), ενώ παράλληλα απέβαλε από τον πάγκο της ομάδας μας τον πρόεδρο του ΤΑΠ, κ. Μάνο Μακρή.

O Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 2 πόντους (14-16, 15-17), με τον Γιάκομπσεν να κάνει το 15-18. Ο Σαλαφζούν με πέρασμα μείωσε (16-18), αλλά ο Γιορντάνοφ απάντησε (16-19). Ο Πανταλέων διατήρησε το +3 (19-22), με τον Σαλαφζούν να περνά ως διαγώνιος (!) και να μειώνει με δύο καρφιά σε 21-22. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ματς μπολ (22-24), η ΑΕΚ μείωσε σε 23-24 και με τον Ιμπραγκίμοβ ισοφάρισε σε 24-24. Ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε πρώτο χρόνο (24-25) και οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ τελείωσαν το παιχνίδι (24-26, 0-3 σετ).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το προσεχές Σάββατο (09/02, 17:00) στο κλειστό του Μετς όπου υποδέχονται την ΑΕ Κομοτηνής σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3
Τα σετ: 18-25, 20-25, 24-26.
ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (5/7 επ.), Μπουρκόφσκι 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (5/22 επ.), Στοΐλοβιτς 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 74% υπ. – 52% άριστες), Ιμπραχίμοφ 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ. – 55% άριστες), Κρέτσης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (12/28 επ.), Ανδρεόπουλος 5 (5/10 επ., 56% υπ. – 28% άριστες), Πανταλέων 7 (7/12 επ.), Ράπτης 16 (13/21 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. – 10% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/10 επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ, 47% υπ. – 27% άριστες), Γαλιώτος.