Μυθική Κάλιαρι, έριξε στο καναβάτσο τη Ρόμα με 9 παίκτες!

Για χειροκρότημα η Κάλιαρι, για κλάματα η Ρόμα! Αν και προηγήθηκαν 0-2, οι «τζιαλορόσι» πήραν μόνο βαθμό στη Σαρδηνία (2-2), δεχόμενοι δύο γκολ από το 84’ και μετά και ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 9!
Μία εκπληκτική Κάλιαρι έκανε το... απίστευτο και ξέρανε στο τέλος τη Ρόμα!

Η ομάδα της Σαρδηνίας έμεινε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στους «τζιαλορόσι» και μάλιστα με δύο τέρματα διαφορά, αλλά κόντρα σε όλους και σε όλα πήρε τον βαθμό (2-2), βυθίζοντας τον Ντι Φραντσέσκο και την ομάδα του στον προβληματισμό, μένοντας πολύ πίσω στη βαθμολογία.

Οι Ρωμαίοι είχαν πάρει «αέρα» δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 14' ο Κριστάντε με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 41' ο Κολάροφ και με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ να κάνει το 2-0.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι «τζιαλορόσι» θα έφευγαν με το διπλό στις αποσκευές από το «Sardegna Arena», ο Ιονιτά στο 84' με κεφαλιά έδωσε εκ' νέου ενδιαφέρον στο ματς. Στις καθυστερήσεις μάλιστα ο Ρολάντο Μαράν είδε την ομάδα του να μένει με 9 (!) παίκτες εξαιτίας των αποβολών των Σρνα και Σεπιτέλι για έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή.

Η απόλυτη... ψυχρολουσία για τη Ρόμα ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθηστερήσεων, όταν ο Σάου βγήκε «φάτσα» με τον Όλσεν και με ωραίο τελείωμα χάρισε έναν ανέλπιστο αλλά και «καρυδάτο» βαθμό στη Κάλιαρι.