Σόου Λαρεντζάκη, 9x9 η Εθνική!

Η Εθνική νίκησε 92-84 την Γερμανία.
Ασταμάτητη η Εθνική Ελλάδας όπου επικράτησε και της Γερμανίας 92-84 και διατήρησε το νικηφόρο σερί της στον όμιλο(9-0).Εξαιρετική η ”επίσημη αγαπημένη” στο πρώτο ημίχρονο με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση ενώ είχε απάντηση στην αντίδραση της Γερμανίας στο τελευταίο δεκάλεπτο με τα κρίσιμα καλάθια του Γιάννη Αθηναίου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ”γαλανόλευκη” ξεκίνησε νωθρά, χωρίς να κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα στην επίθεση και με κακή ατομική άμυνα που ανάγκασαν τον κόουτς Σκουρτόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και με την Γερμανία στο +11(11-22)! Με επιμέρους σκορ 12-0 η Εθνική πάτησε γκάζι και με μπροστάρηδες τους Λαρεντζάκη, Μπουρούση έκλεισε την περίοδο μπροστά με 1 πόντο(23-22) απαντώντας με τον καλύτερο τρόπο στο χαλαρό ξεκίνημα της.Η Εθνική ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 10/11 δίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να κυριαρχεί βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα που είχε ως αποτέλεσμα σωστές επιλογές στην επίθεση. Πολύ θετικό ότι έβρισκε λύσεις μέσα από το ροτέισον αφού πρόσφεραν οι Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος αλλά και ο Μαυροειδής. Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα από την Γερμανία τους ενός πρωταγωνιστή(Μπένζινγκ 9π.),η Ελλάδα έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με σκορ 45-35.Οι Μπουρούσης (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Λαρεντζάκης (12 πόντοι) οι καλύτεροι του πρώτου μέρους για την Εθνική.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου o Μπουρούσης ήταν ασταμάτητος φτάνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο τους 21 πόντους όμως η Γερμανία με ηγέτη τον Μπένζινγκ και με καλύτερη άμυνα κατάφερε να μειώσει στο -7(63-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γερμανία έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε σε 75-72, όμως με 5 σερί πόντους ο Αθηναίου κράτησε την Εθνική μπροστά με 80-74 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Με καθαρό μυαλό οι παίχτες του Σκουρτόπουλου είχαν σωστές επιλογές και έφτασαν στη νίκη με σκορ 92-84 και έμειναν αήττητοι και πρώτοι στον όμιλο.

Εξαιρετικοί για την Εθνική οι Μπουρούσης με 25 (11/15 δίποντα, 7 ριμπάουντ),  αλλά και οι Λαρεντζάκης(19 π.), Αθηναίου( 10π.).

Από την μεριά των ηττημένων εξαιρετικός ο Μπένζινγκ με 27 πόντους (2/10 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 23/35 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 16/19 βολές, 18-8 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 23/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 23/30 βολές, 16-15 ριμπάουντ,10 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 10 (3), Μποχωρίδης 2, Μπουρούσης 25 (11/15 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 19 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστος 9 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Γκίκας 1, Κόνιαρης, Μαυροειδής 8, Τσαϊρέλης 3, Βασιλόπουλος.

Γερμανία (Ροντλ): Άκπιναρ 13 (2)), Μπένζινγκ 27 (2/10 τρίποντα), Γκίφι 9 (1), Ομπστ 6, Τίμαν 14 (7 ριμπάουντ), Ντόρεθ 2, Γιάλοου, Σέιφερθ, Τάντα 3, Τσίρμπες 12 (6 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα:23-22, 45-35, 63-56, 92-84