Πολύ καλή εμφάνιση η Κ19 στο Μόναχο!

Η Β' Ομάδα της ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από τους Γερμανούς σε έναν αγώνα που στάθηκε ιδιαίτερα καλά κόντρα σε μια σαφώς ανώτερη ομάδα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 0-0.
UEFA Youth League 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ Κ19 - ΑΕΚ Κ19 2-0
ΓΗΠΕΔΟ: Μπάγερν Μονάχου Camp

Την 4η ήττα στο UEFA Youth Champions League γνώρισε η ΑΕΚ Κ19 από την Μπάγερν. Οι κιτρινόμαυροι του Γιώργου Σίμου στάθηκαν πολύ καλά. Είχαν μάλιστα και δοκάρι στο 41' με τον Πατρινό χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Η Μπάγερν ξεκίνησε να πιέζει από το 1ο λεπτό. Η ΑΕΚ είχε την στιγμή της με ένα σουτ του Μαχαίρα με τη συμπλήρωση 10 λεπτών παιχνιδιού. Ο Γκίνης κράτησε το 0-0 με μεγάλη επέμβαση στο 13'. Η ΑΕΚ Κ19 κρατούσε την Μπάγερν μακριά από από την περιοχή του Γκίνη. Και στο 41' άγγιξε το γκολ με τον Τάμπα σε αντεπίθεση να έχει δοκάρι!

Στο β' μέρος η Μπάγερν μπήκε φουριόζα και πέτυχε γκολ.Στο 48' ο Τζίλα βρήκε χώρο στην περιοχή και σκόραρε για το 1-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 63' με τον Πατρινό και στυο τέλος δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Ο Τσίρκζε με κεφαλιά έκανε το 2-0. Ο Γκίνης ολοκλήρωσε το ματς με τρεις ακόμα μεγάλες επεμβάσεις στο 73' και στο 90'.

ΜΠΑΓΕΡΝ (προπονητής Σεμπάστιαν Χένες)
1. Φριχτλ, 16. Στάνισιτς, 5. Ντανίλιουκ, 28. Ρίτσαρντς, 26. Μάιερ, 15. Πούντιτς (72' 24. Γέλισιτς) 14. Γιόχανσον (46' 6. Στίλερ) 7. Φράνκζε, 8. Τσίλα, 10. Μπατίστα Μάιερ (16' 11. Κούνι) 9. Τσίρκζεε,
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ: 18. Βάγκνερ (τερματοφύλακας) 6. Στίλερ, 11. Κούνι (79' 21. Αντερσον) 12. Ράους, 13. Λούνγκβιτς, 21. Άντερσον, 24. Γέλισιτς