Κατραπακιά στο ΣΕΦ πριν το κρίσιμο ματς στη Γαλλία

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 100-86 από τον ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ, με τον Πάντερ να είναι ο μοναδικός που πάλευε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να κρατήσει όρθια την ομάδα. Η Βασίλισσα, χωρίς τον Μάνι Χάρις προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την συνέχεια. Πλέον το μυαλό όλων στο Στρασβούργο για την πρόκριση στο Final 4 του BCL.

Μοιρασμένα τα πράγματα για την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Η Βασίλισσα ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο κατέβασε ρυθμό, έκανε η ίδια λάθη, δέχτηκε ένα σερί 15-0 και έχασε την επαφή με το σκορ.

Η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο κυνηγούσε από κοντά τον ΟΣΦΠ, ο οποίος ωστόσο με ξεσπάσματα έπαιρνε κεφάλι. Ο Πάντερ αξίζει ιδαίτερου σχολιασμού για την εμφάνιση του στο 4ο δεκάλεπτο, όπου κρατούσε μόνος του την ομάδα, πετυχαίνοντας και τους 17 πόντους που σημειώθηκαν για την ΑΕΚ, 3 λεπτά πριν το τέλος..

Η αναμέτρηση:

Μια διαφορά των τριών πόντων κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενη τα τρία λάθη του Ολυμπιακού, με τους Βασιλόπουλο και Χάντερ να κάνουν το 6-3. Ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ από τον Χάντερ ισοφάρισε σε 6-6 και ο Λαρεντζάκης με νέο τρίποντο πέτυχε το 9-6. Ο ίδιος ανέβασε ξανά τη διαφορά σε 11-6 στο 4’ και ο Βασιλόπουλος μετά από κλέψιμο στον Σπανούλη έκανε το 13-6, αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο σε τάιμ άουτ. Στο 5΄ο ΜακΛιν μείωσε σε 8-13 και ο Σπανούλης ανάγκασε σε βήματα τον Βασιλόπουλο, με τον αρχηγό του ΟΣΦΠ να πετυχαίνει το 10-13. Ο Χάντερ σημείωσε το 15-10 και ο ΜακΛιν με 2/2 το 12-15. Ο Χάντερ ήταν ξανά εκεί, στο 7’ για το 17-12 της ΑΕΚ, όμως ο Τιλί με τρίιποντο μείωσε σε 15-17. Γκριν και Παπαπέτρου σημείωσαν το 17-19 στο 8’, με τον Καββαδά να πετυχαίνει το 21-17.

Ο Μπράουν ήταν εκείνος που ισοφάρισε για τον ΟΣΦΠ, με 2/2 βολές για το 21-21, με τους Σάκοτα και Στρέλνιεκς να πετυχαίνουν το 24-25.Ο Σάκοτα στο 14’ με τρίποντο πέτυχε το 30-26, με τον Ρόμπερτς να μειώνει σε 28-30. Ο Άτιτς με νέο τρίποντο έκανε το 33-28 και ο Μιλουτίνοφ από ασιστ του Μπράουν το 30-33. Σάκοτα και Μπράουν με τρίποντα σημείωσαν το 33-36 και στο 16’ ο αρχηγός και ο Μαυροειδής πέτυχαν το 40-33. Ο Στρέλνιεκς με δύο τρίποντα μείωσε τη διαφορά σε 39-40 στο 17’ και ο Παπαπέτρου, με τον ίδιο τρόπο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους για το 42-40. Ο Μπράουν με 3/3 βολές και μία από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Σάκοτα  έκανε το 46-40, ο Σπανούλης πέτυχε το 48-40 και ο Πάντερ μείωσε σε 48-42. Ο Μαυροειδής υπό την πίεση του ΜακΛιν έκανε το 50-42 και ο Σπανούλης σκόραρε για το 52-44.

Με τον Τζέιμς να κερδίζει τον Τιλί στην μονομαχία ξεκίνησε η 3η περίοδος με την ΑΕΚ να μειώνει σε 52-48. Ο Χάντερ έκανε το 52-50 και οι Μιλουτίνοφ και Τζέιμς το 54-52. Ο Μπράουν στο 24’ με τρίποντο έκανε το 61-52, με τον Γκριν να σκοράρει για το 61-54. Ο Τζέιμς στο 25΄με τρίποντο μείωσε σε 61-57 και ο Ρόμπερτς με 2/2 το 63-57. Στο 26’ ο Βασιλόπουλος έκλεψε και ο Τζέιμς με 2/2 από φάουλ του Σπανούλη πέτυχε το 65-59. Ο Λαρεντζάκης στο 28’ ξεκόλλησε το σκορ για το 67-61, με τον Σπανούλη να απαντάει για το 69-61. Ο Μιλουτίνοφ πέτυχε το 72-61 με 2/2 βολές, με τον Ρόμπερτς να κάνει το 74-61, σκορ 3ης περιόδου.

Ο Πάντερ μείωσε με 2/2 για το 74-63 και στη συνέχεια με 3/3 από φάουλ του Μπόγρη το 74-66. Ο Αμερικανός με νέο εύστοχο σουτ μείωσε σε 74-68, με τον Σφαιρόπουλο να ζητά ταιμ άουτ. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με ένα σερί 7-0, με τον Στρέλνιεκς να το σταματά για το 76-68. Ο Μπράουν με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά για το 79-68, κάνοντας ένα 5-0 σερί για τον ΟΣΦΠ στο 33’, με τον Πάντερ να κερδίζει το αντιαθλητικό από τον Μπράουν για το 79-70. Ο ίδιος ευστόχησε για το 79-72, με τον Μάντζαρη ωστόσο να εκτελεί με τρίποντο για το 82-72. Ο Πάντερ στο 35΄πέτυχε το 84-77 και ο Στρέλνιεκς με τρίποντο το 89-77.Ο Σπανούλης στο 38’ με 2/2 έκανε το 93-77, ο Πάντερ συνέχισε να σκοράρει, με τρίπόντο έκανε το 93-81 στο 38’ και ο Παπαπέτρουμε κάρφωμα πέτυχε το 95-81. Ο Άτιτς με κάρφωμα σημείωσε το 97-84 και ο Γκριν το 98-86 και ο Στρέλνιεκς το 100-86, τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 52-46, 74-61, 100-86