Ξύπνησε πολύ αργά η ΑΕΚ, ήττα σοκ στο Περιστέρι!

Επί 35 λεπτά η ΑΕΚ δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν και παραλίγο να πάρει το ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο – Με μοναδικό διακριθέντα τον Ράταν Μέις και βοήθεια από Λαρεντζάκη και Ματσιούλις στο τέλος η ΑΕΚ έφτασε το ματς στους δύο πόντους 31’’ πριν το τέλος αλλά την σκότωσε με τρίποντο Βασιλόπουλος και η ΑΕΚ ξεκίνησε με ήττα 83-80
Πέντε λεπτά στο τέλος δεν μπορούσαν να είναι αρκετά απέναντι σε ένα Περιστέρι που έκανε το τέλειο παιχνίδι κι έτσι η ΑΕΚ παρότι έφτασε την διαφορά ακόμη και στους δύο πόντους 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την εξωπραγματική ανατροπή από 20 πόντους πίσω στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Αν υπήρχε άλλος ένας παίκτης με το τσαγανό του Ράταν Μέις, γιατί ποιότητα υπάρχει σίγουρα στη Βασίλισσα, έστω και με αυτή την θλιβερή απόδοση η ΑΕΚ θα μπορούσε να κάνει το διπλό μέσα σε μια δύσκολη έδρα αλλά με μια πολύ κατώτερη ομάδα. Ρόλο έπαιξε και η διαιτησία που έπαιξε έδρα όμως η ΑΕΚ θα μπορούσε άνετα να ξεπεράσει και αυτό. Το ξεκίνημα λοιπόν ήταν το χειρότερο δυνατό όμως η ομάδα δεν έχει την πολυτέλεια να μείνει σε αυτό αφού την Τετάρτη ξεκινάει το Τσάμπιονς Λιγκ και η κάτοχος υποδέχεται την Χάποελ στο ντέρμπι του ομίλου στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μέις, Λαρεντζάκη, Ρογκαβόπουλο, Ματσιούλις και Χάντερ για την ΑΕΚ. Η Ένωση με ωραίες συνεργασίες πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα 5 πόντων στα πρώτα 2’ του αγώνα (0-5), με τους Χάντερ και Ματσιούλις. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν με τους Χάροου και Σίρκο να ισοφαρίσουν το ματς στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (5-5). Από κει και πέρα οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους στο 7’ να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα 3 πόντων  (14-11). Το Περιστέρι με ένα δικό του σερί κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά, με την Ένωση να απαντάει με τον Γκριφιν και να τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (21-17).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Περιστέρι να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (25-17) και να ξεφεύγει στο σκορ στα 3’ λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ έμεινε για πάνω από 5’ χωρίς καλάθι και το Περιστέρι σκόραρε για να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά στο +12 (29-17) στο 15’. Ο Μπέντιλ σκόραρε συνεχώς για το Περιστέρι που κρατούσε τη διαφορά στο +12 (37-25) για 2’ πριν το ημίχρονο. Ο Γκρέι βρήκε μεγάλο σουτ στο 18’ με τους Χάροου και Ντάνιελ να πηγαίνουν τη διαφορά στους 19 πόντους (44-25) και να ολοκληρώνουν με το καλύτερο τρόπο το καλό τους σερί και η ΑΕΚ το πολύ κακό της δεκάλεπτο που έμεινε 6’ χωρίς καλάθι

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Περιστέρι στο +21 (48-27) και την ΑΕΚ να ψάχνει τρόπο να επιτεθεί. Με τους Ματσιούλις Γκρίφιν και Σάκοτα η ΑΕΚ μείωσε στους 15 (52-37) στο 25’. Η ΑΕΚ συνέχιζε να είναι χωρίς λύση επιθετικά και δεν μπορούσε να ρίξει κι άλλο τη διαφορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ να είναι πίσω με 20 πόντους διαφορά (67-47) και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έκανε γρήγορα ένα 0-5 σερί και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο -15 (67-52). Η ΑΕΚ μείωσε στο -12 (67-55) και ο πάγκος της ΑΕΚ δέχθηκε τεχνική ποινή. Παρόλα αυτά στο 33’ η ΑΕΚ ήταν στο -11 (70-59) και φαινόταν το δικό της μομέντουμ στο ματς. Ο Γιαννόπουλος έστειλε την διαφορά στο -8 (70-62) στο 35’, όμως οι γηπεδούχοι κρατούσαν το +10 (72-62) στο 36’. Η ΑΕΚ μείωσε στους 7 πόντους (74-67 ) στα 2.20’ πριν το τέλος. Η ΑΕΚ κάνει ένα φοβερό ντεμαράζ με τους Μεις, Ματσιούλις και Λαρεντζάκη και φτάνει τη διαφορά στο καλάθι (79-77), αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπεντιλ παίρνει καλάθι και φάουλ, χάνει τη βολή αλλά η ΑΕΚ αστόχησε στο δικό της τρίποντο και

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη), Γκρέι 10 (1/8 τρίποντα), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπεντίλ 16 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Ρατάν-Μέις 22 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Γκρίφιν 10 (2), Ρόμπερσον 4