Μπλακ αουτ και ήττα για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήλεγχε άνετα το παιχνίδι με τη Χαποελ στον πρώτο ημίχρονο όμως στην επανάληψη μπήκε στο γήπεδο ένα ερείπιο κι ο Τζέι Κόβαν το πήρε μόνος του.
Ήττα για την Βασίλισσα στην πρεμιέρα της στο Champions League από την Χάποελ με 75-79. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πλήρωσε τα πολύ κακά της 3ο και 4ο δεκάλεπτο και μοιραία ηττήθηκε από την μεταμορφωμένη Χάποελ στο δεύτερο ημίχρονο. Σάκοτα, Ραταν Μεις και Χάντερ το πάλεψαν πολύ για την Βασίλισσα, αλλά ο πολύ καλός Μπραουν έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους- Χωρίς να παίξει ούτε δευτερόλεπτο αποχώρησε ο Ρόμπερσον.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίζει με τους Ραταν Μεις, Λαρεντζακη, Γιαννοπουλο, Σάκοτα και Χάντερ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού (6-6).  Με τους Σάκοτα και Γιαννόπουλο για την ΑΕΚ και τον Κόβαν Μπράουν για την Χάποελ οι δυο ομάδες συνέχιζαν να είναι μαζί στο σκορ στο 7’ (11-11). Με τρίποντο του Σάκοτα η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ 17-14 και με τον Καββαδά  πήρε διαφορά 5 πόντων (19-14) στο 8’. Τελικά με καλάθια από Στουντεμαϊρ και Λαρεντζάκη το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +5 για την ΑΕΚ (21-16) και τον Σάκοτα να έχει 8 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά για την Ένωση με τους Γκριφιν και Λαρεντζάκη να δίνουν για πρώτη φορά αέρα 10 πόντων (26-16) στην Βασίλισσα. Η Χάποελ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις και πήρε διαφορά στους 11 (32-21) με τον Μέις. Στο 16’ ο Μπράουν μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο -6 (33-27). Η ΑΕΚ με Γκριφιν Σάκοτα και Χάντερ κατάφερε να αυξήσει και πάλι την διαφορά στο +11 (42-31), που αυτήν πήγε στα αποδυτήρια με τη λήξη του ημιχρόνου. Λαρεντζάκης, Σάκοτα και Χάντερ, με 8 πόντους ο καθένας ήταν οι πρώτοι σκορερ για την Βασίλισσα μέχρι στιγμής

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μετά από ένα επιμέρους 0-8 μείωσαν στους τρεις πόντους (45-42) στο 23’. Το αμέσως επόμενο λεπτό η Χάποελ πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά από το 5’ (45-46), με ένα επιμέρους 3-18 σε 4.35’. Με τον Φελντέιν να συνεχίζει να σκοράρει οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (45-52), με την ΑΕΚ να μη μπορεί να βρει λύσεις, σε ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με δικό της come back επέστρεψε στο ματς και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (55-53), με την Χαποελ να βρίσκει και πάλι δυο εύκολα καλάθια και να πάει στο 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με τρεις πόντους (55-58). Το επιμέρους στο κακό δεκάλεπτο της ΑΕΚ ήταν 13-27!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως οι αρχές του τρίτου με την Χάποελ να χτίζει μια διαφορά 8 πόντων (55-63) στο 32’.  Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου η Χαποελ που είχε βρει ρυθμό πήγε την διαφορά στους 11 (59-71), κάνοντας τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για την ΑΕΚ. Στο 37’ ο Χάντερ μείωσε στους εννέα (66-75). Η ΑΕΚ έκανε ένα τελευταίο δικό της σερί αλλά δεν τα κατάφερ και ηττήθηκε με 75-79

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79