Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 0-3: Συντριβή για τους Βαυαρούς, στο -4 από την Ντόρτμουντ

Η Γκλάντμπαχ συνέτριψε με 3-0 στο Μόναχο την Μπάγερν και διεύρυνε την κρίση της προσεχούς αντιπάλου της ΑΕΚ.
Οι Βαυαροί έμειναν για τέταρτο διαδοχικό ματς μακριά από τη νίκη και στο -4 από την κορυφή. (VIDEO)

Δεν λέει να "σηκώσει" κεφάλι η Μπάγερν. Μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άουγκσμπουργκ, την εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Χέρτα, την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Άγιαξ για το Champions League, ήλθε η εντός έδρας ήττα (0-3) από την Γκλάντμπαχ για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Μονάχου μένει για τέσσερα διαδοχικά ματς μακριά από τη νίκη, ενώ υπέστη την πρώτη της εντός έδρας ήττα στην τρέχουσα σεζόν. Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ για την τρίτη και τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League (23/10 και 7/11) μένει σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την κορυφή, όπου βρίσκεται μόνη η Ντόρτμουντ μετά τη νίκη (4-3) επί της Άουγκσμπουργκ.

Ο Νίκο Κόβατς ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα τον Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος μεσοβδόμαδα μονολογούσε στ' αποδυτήρια (ερήμην του τεχνικού του): "Δεν είμαστε στη Φρανκφούρτη". Το "καρφί" του για τον 46χρονο Κροάτη τεχνικό προφανές, καθώς δούλεψε από το 2016 έως το 2018 στην ομάδα της Φρανκφούρτης πριν μετακομίσει στο Μόναχο.

Ο δεύτερος σκόρερ της Bundesliga, Αλασάν Πλεά, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό, ενώ πριν καλά-καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι ήλθε και το δεύτερο "σοκ". Ο Στιντλ στο 16ο λεπτό έκανε το 0-2.

Ο Κόβατς έβαλε στο ημίχρονο τους Άριεν Ρόμπεν και Τόμας Μίλερ - τους αντικατέστησαν οι Φρανκ Ριμπερί και Σερζ Ναμπρί - αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Αντίθετα, η Μπάγερν δέχθηκε και τρίτο γκολ. Ο Χέρμαν, ο οποίος στο 74ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε στο 88ο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-3).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Σίλε, Χούμελς, Αλάμπα (55' Ρενάτο Σάντσες), Τιάγκο Αλκάνταρα, Μίλερ (46' Ναμπρί), Γκορέτσκα, Ρόμπεν (46' Ριμπερί), Χάμες Ροντρίγκες, Λεβαντόβσκι.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λανγκ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Κράμερ, Χόφμαν, Νόιχαους (74' Χέρμαν), Αζάρ (83' Τραορέ), Πλεά, Στιντλ (66' Ζακάρια).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (5/10)
Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ 2-0 (35' Κλάασεν, 86' Έγκεσταϊν)
Σάββατο (6/10)
Ανόβερο - Στουτγκάρδη 3-1 (30', 45'+1' Γουντ, 90'+1' Μπεμπού / 50' Μάριο Γκόμεθ)
Μάιντς - Χέρτα 0-0
Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 4-3 (62', 80', 90'+6' Πάκο Αλκάθερ, 84' Γκέτσε / 22' Φινμπόγκασον, 71' Μαξ, 87' Γκρέγκοριτς)
Φορτούνα Ντίσελντορφ - Σάλκε 0-2 (48' ΜακΚένι, 53' Μπίργκσταλερ)
Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 0-3 (10' Πλεά, 16' Στιντλ, 88' Χέρμαν)