«Μέγκα» εμφάνιση και… κατοστάρα για την ΑΕΚ

Με νίκη (104-97) επί της Μέγκα Μπέμαξ συνέχισε τα φιλικά παιχνίδια της η μπασκετική ΑΕΚ.
Με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (36/54 εντός παιδιάς) και έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους περισσότερους παίκτες της, η ΑΕΚ κέρδισε 104-97 τη Μέγκα Μπέμαξ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Βελιγράδι.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν 16-11 στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως η ομάδα του Μπάνκι ισορρόπησε και ισοφάρισε (21-21) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με τη Μέγκα στο 29-27.

Στο δεύτερο 10λεπτο η εικόνα της «Ένωσης» βελτιώθηκε αισθητά, κυρίως χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Ματσιούλις, με τους Κυπελλούχους Ελλάδος να παίρνουν το προβάδισμα και να φτάνουν τη διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-45).

Με τους ίδιους ρυθμούς συνέχισε και στην 3η περίοδο, με την ΑΕΚ να προηγείται μέχρι και +14 (68-54), ενώ διατήρησε τη διαφορά των 10 πόντων στο 30’ (83-73). Παρά τις προσπάθειες των Σέρβων στα τελευταία λεπτά, ο «Δικέφαλος» διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη (104-97).

Να σημειωθεί πως ο Λούκα Μπάνκι δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Σαντ-Ρος, Καββαδά και τον διεθνή Λαρεντζάκη, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα έχασε λόγω τραυματισμού και τον Γκρίφιν.

Παρών στο ματς ήταν και ο πρέσβης της Ελλάδας στο Βελιγράδι, Ηλίας Ηλιάδης. Για αύριο έχει προγραμματιστεί συνέντευξη Τύπου -με αναφορά στην ταινία «1968»- στο πλαίσιο της ισχυρής ελληνοσερβικής φιλίας, αλλά και το φιλικό με τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 55-45, 83-73, 104-97