Ήρθε ισόπαλη, «φώναξε» για μεταγραφές!

Η πρωταθλήτρια ήρθε ισόπαλη 0-0 με την ΑΕΚ Λάρνακας με μόνο καλό διάστημα το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, αλλά και πολλά θέματα σε κέντρο και άμυνα, στο πρώτο ημίχρονο.
Η Ένωση ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Κυπελλούχο Κύπρου και φάνηκε και σε αυτό το ματς, παρά την ελαφρά βελτίωση σε ορισμένους τομείς, πως χρειάζεται πολλή δουλειά για να αφομοιώσει τις απαιτήσεις του Μαρίνου Ουζουνίδη, αλλά είναι επιτακτική η ανάγκη για ενισχύσεις, όχι μόνο στη θέση του φορ και των εξτρέμ, αλλά και στη μεσαία γραμμή, με τον Μοράν να είναι σε τραγική μέρα για 25 λεπτά και ν’ αποχωρεί με τραυματισμό.

Πολλά τα λάθη και στην άμυνα στο πρώτο μέρος, από Τσόσιτς κυρίως. Η ΑΕΚ είχε δύο κεφαλιές του Σιμόες στο 21’ και στο 45’ από καλή θέση έξω και τη φάση του 34’ όταν ο Γιακουμάκης φοβήθηκε να πλασάρει από καλή θέση. Δοκάρι για την κυπριακή ομάδα του ο Τρισόφσκι στο 41’. Κάποιες καλές συνεργασίες του θετικού Μάνταλου με τον Χουλτ, οι μόνες αναλαμπές στο κομμάτι της ανάπτυξης.