Header Ads

«Αυτοκτονία» στην τελευταία περίοδο!

Η ΑΕΚ ήλεγχε τον αγώνα στην Πυλαία στις 3 πρωτες περιοδους αλλα κατέρρευσε απο το 30΄έως το 35΄ και -με ενα σερί 17-3, σε αυτο το διάστημα- ο ΠΑΟΚ πήρε το ματς και εκανε το 1-0.

Μια ήττα (78-74) που θα μπορούσε και έπρεπε να αποφύγει έκανε η ΑΕΚ στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ. Μια τραγική 4η περίοδος κόστισε στην Ένωση ένα ματς στο οποίο είχε τον έλεγχο ως τότε. Στα τελευταία 2-3 λεπτά του αγώνα, οι παίκτες του Σάκοτα επιχείρησαν μια τεράστια ανατροπή, αλλά τελικά δεν ήταν εφικτή. Πλέον η σειρά έρχεται στο ΟΑΚΑ, το Σάββατο (16:00), όπου η ΑΕΚ έχει τη δυνατότητα να την επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη για μια τρίτη και τελευταία μάχη.

Το ματς

Στο ξεκίνημά του αγώνα, η ΑΕΚ δεν εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένη. Χρειάστηκαν σχεδόν 3 λεπτά για το πρώτο της καλάθι (4-2) από τον Χάρις. Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν μπροστά στο σκορ (5-7), αλλά βρέθηκαν στο -5 (14-9) στο 7΄. Με βελτιωμένη άμυνα, την είσοδο του Ντούσαν και χτυπώντας στη ρακέτα, η Ένωση προηγήθηκε ξανά (15-16), στο 9΄. Το τρίτο φάουλ (δεν ήταν) που χρεώθηκε στον Χάντερ έφερε και τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (17-16), όμως οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +3 (17-20) στο τέλος της 1ης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εξαιρετική για την ΑΕΚ, που είχε οδηγό τον Τζέιμς Με 12-0 σερί (από δύο κολλητά τρίποντα των Χάρις-Τζέιμς και τρία σερί καλάθια τον Τζέιμς (2)-Ντούσαν, η Ένωση έκανε το 24-34, στο 16΄. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δύο δικά του σερί τρίποντα (30-34), στο ίδιο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι ήλεγχαν τον ρυθμό του ματς και πήγαν στο +4 (37-41) στα αποδυτήρια, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και στην 3η περίοδο. Παίζοντας κύριως στο «1 εναντίον 1», βρισκόταν στο +7 (48-55), στο 25΄. Ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκε στο 27΄ (57-56). Το μομέντουμ τον ευνοούσε, ωστόσο οι παίκτες της Ένωσης δεν μάσησαν. Με ψυχραιμία και σωστές επιλογές, στις δύο πλευρές του παρκέ, βρέθηκαν ξανά στο +4 (58-62) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όμως, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (65-62) και έφτασε στο +6 (68-62), 6:46 πριν τη λήξη. Με τεράστιο τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης, ο Γκριν μείωσε στους 3 (68-65), στο 34΄. Η ΑΕΚ δεν πατούσε καθόλου καλά ομως και βρέθηκε στο -10 στο 36΄.

Ο Πάντερ με ατομική ενέργεια και ο Γκριν με 1/2 βολές έριξαν τη διαφορά στους 7 πόντους (75-68), 2:52 πριν το φινάλε, ενώ με 2/2 βολές ο Χάρις έκανε το 76-70, στο 38΄. Οι άμυνες της Ένωσης ήταν εξαιρετικές , αλλά η Ένωση δεν σκόραρε.

Στα 37΄΄ πριν τη λήξη, ο Τζέιμς, με βολές, έκανε το 76-72 και στα 20΄΄ ο Γκριν, με μπάσιμο, το 76-74. Στα 13΄΄, ο Χάρις έστειλε τον Κόνιαρη με βολές. Το σκορ έγινε 78-74, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.