Unlabelled Αρκούσε ένα ημίχρονο στην ΑΕΚ για να κάνει... περίπατο!

Αρκούσε ένα ημίχρονο στην ΑΕΚ για να κάνει... περίπατο!

Mε αυτή τη νίκη, η «Ένωση» κλείδωσε οριστικά την 3η θέση ανεβαίνοντας στο 17-5, την ώρα που ο Κόροιβος συνεχίζει να δίνει τη «μάχη» του για την παραμονή ευρισκόμενος πάντως σε πλεονεκτική θέση (7-15) έναντι του Απόλλωνα μετά την ήττα των Πατρινών στη Λευκάδα. Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στην «εποχή» Μανωλόπουλου.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη στο ξεκίνημα και έμεινα γρήγορα πίσω στο σκορ με 10-6. Ο Σάκοτα ήρθε από τον πάγκο και έδωσε... ανάσα για το 10-11, ενώ οι παίκτες του Μανωλόπουλου άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Ο Κόροιβος είχε τρόπους να βάζει την μπάλα στο καλάθι και να μένει κοντά, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης διαμόρφωσε το 21-22 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Ο «καυτός» Σάκοτα επέτρεψε στην ΑΕΚ να φτάσει στο +7 (23-30), αλλά οι Γκότσερ-Πόλαρντ ήταν εξαιρετικοί και κράτησαν τους γηπεδούχους στο παιχνίδι (34-34). Με τρίποντο, ο Μιχάλογλου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Καλαμπάκου (42-41), αλλά ο Ούκιτς «απάντησε» για το 42-44 του ημιχρόνου.

Για ένα ακόμη δεκάλεπτο, ο Σάκοτα μπήκε... φουριόζος, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ ήταν απογοητευτική και ο Κόροιβος προηγήθηκε με 51-50. Σε εκείνο το σημείο, πάντως, οι παίκτες του Μανωλόπουλου σοβαρεύτηκαν και με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη «άνοιξαν» τη διαφορά. Ο ΜακΓκράθ «έγραψε» το +12 (54-66, 30') και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπικό χαρακτήρα, με την ΑΕΚ να μην αφήνει το ματς να φύγει από τα χέρια και τον έλεγχό της μέχρι το φινάλε. Μάλιστα, η διαφορά αυξήθηκε και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 63-89.

O MVP: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που είχε σαφή υπεροχή έναντι των ψηλών του Κοροίβου και την αξιοποίησε μετρώντας 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. «Σταθερή» αξία σε όλο το ματς και ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα (18π.).

Ο Σκληρός: Ο Τόντρικ Γκότσερ ήταν αρκετά... μόνος για τον Κόροιβο και έκανε ο, τι περνούσε από το χέρι του (20π.) για να κρατήσει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, δεν αρκούσε.

Ο Πεσμένος: Ο Τσείχ Σανέ πήρε 9 ριμπάουντ για τον Κόροιβο, αλλά συνολικά είχε πολύ άσχημη παρουσία, αφού δέχθηκε πόντους από τους ψηλούς της ΑΕΚ και δεν μπόρεσε να απειλήσει μετρώντας 0/2 προσπάθειες.

Η Στιγμή: Η ΑΕΚ έμεινε πίσω με 51-50, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά σε εκείνο το σημείο αποφάσισε να... πατήσει γκάζι και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Μαυροκεφαλίδης και ΜακΓκράθ ήταν οι πρωταγωνιστές στο διάστημα που το -1 έγινε +14 (54-68) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Γκέλα: Η διαφορά ποιότητας ήταν δεδομένη πριν από το τζάμπολ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόροιβος τα έκανε «θάλασσα» και χάλασε την πολύ καλή εικόνα που είχε δείξει στο πρώτο ημίχρονο. Φυσικά, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου γνώριζε πως πρόκειται για ένα παιχνίδι που δεν ήταν ένα από τα «κυκλωμένα» για νίκη.

Η Διαιτησία: Το διαιτητικό τρίο τα πήγε σχετικά καλά στη διαχείριση του αγώνα. Οι άνθρωποι του Κοροίβου διαμαρτυρήθηκαν σε κάποιες περιπτώσεις, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η έκβαση του αγώνα δεν κρίθηκε από τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Η Εξέδρα: Δεν ήταν γεμάτο το κλειστό της Αμαλιάδας, αλλά η ατμόσφαιρα ήταν πολύ όμορφη και μπασκετική και αρκετά παιδιά και κάποιους οπαδούς της ΑΕΚ να δίνουν ξεχωριστό «τόνο» στις εξέδρες.