Με το..ενάμιση πόδι στους «16» η ΑΕΚ!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση των Play – Offs του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 78-77 της Γιουβέντους Ουτενά στη Λιθουανία.

Ο Μάικλ Ντίξον με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» στην Utena Arena.

Με την έναρξη του αγώνα  οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 3-2.  Με σερί 5-0, η Γιουβέντους ανέβασε τη διαφορά στο +6 (8-2), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 8-7, οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα +7 (16-9), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μακ Γκραθ με έξι συνεχόμενους πόντους μείωσε στον πόντο (16-15), στο 12’. Ο Μακ Γκραθ εκ νέου με νέο τρίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί της ΑΕΚ και ισοφάρισε (20-20), στο 15’ και ο Σάκοτα με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 23-22 στην ΑΕΚ, στο 16’. Με επιμέρους σκορ 8-7, οι Λιθουανοί ισοφάρισαν (30-30), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ντίξον με τρίποντο έκανε το 33-30, με την έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Μακ Γκραθ το 38-35, στο 23’. Ο Σάκοτα με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +4 (41-37), στο 24’. Με επιμέρους σκορ 16-15, η Γιουβέντους μείωσε (56-53), στο 30’.

Ο Μακ Γκραθ με νέο τρίποντο έκανε το 59-55, στο 31’. Με επιμέρους σκορ 9-1, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (64-61), στο 34’. Ο Σάκοτα με δίποντο μείωσε 64-63 στο ίδιο λεπτό. Ούκιτς με δίποντο και  Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (69-66), στο 35’.

Ο Σάλενγκα με τρίποντο μείωσε στον πόντο (75-74), δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.  Ο Σάκοτα με γκολ – φάουλ έδωσε προβάδισμα +4 (78-74), δεκαέξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Ντιγκς με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 78-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 30-30, 53-56, 77-78

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Χορόζοβ, Σαχίν

Γιουβέντους (Σιρέικα): Ντιγκς 18 (3 τρ. – 8 ασ.), Πάρκερ, Μπικάουσκις 1, Σιρουταβίτσιους 11 (2), Μπεστ 4 (1), Κεπουκάιτις 6, Σάλενγκα 11 (3), Βασίλιους 3, Γκαλντίκας 6, Σούλσκις 17.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 9 (1),  Μακ Γκραθ 14 (3),  Ελόνου 2, Σάκοτα 13 (2 τρ. – 4 ασ.), Βασιλειάδης 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 15 (3), Λαρεντζάκης 5 (1 τρ. – 6 ριμπ.), Μαυροειδής 7 (6 ριμπ.), Γουίλιαμς 8 (1).