Unlabelled Σόκαρε την ΑΕΚ το Ρέθυμνο!

Σόκαρε την ΑΕΚ το Ρέθυμνο!

Το Ρέθυμνο εμφανίστηκε ψυχωμένο και έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Φιτζπάτρικ (24 πόντοι) νίκησε την ΑΕΚ με 72-65 και την υποχρέωσε στην τέταρτη φετινή ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Κρήτης πλέον έχει 8 νίκες και 10 ήττες, ενώ η “Βασίλισσα” έχει ρεκόρ 14–4. Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου η “Ένωση” είχε κερδίσει με 80–62 (+18), με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να μην καταφέρνει να πάρει τη διαφορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μπόρεσε να πάρει διαφορά 5 πόντων (13–8), καθώς ο Τοαρλύν Φιτζπάτρικ ευστόχησε σε τρίποντο, 4.36” πριν από το τέλος. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με το κάρφωμα του Τσινεμέλου Ελονού σε 18–18, 1.37” πριν από τη λήξη. Το σκορ του δεκαλέπτου (21–18), διαμορφώθηκε από την μία εύστοχη βολή του Ανδρέα Χριστοδούλου, 46” πριν από το τέλος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Γκάρι Τάλτον ξανά έβαλε το Ρέθυμνο μπροστά με 5 πόντους (26–21), ύστερα από το δίποντο που έβαλε, 5.29” πριν από το τέλος, όμως, η ΑΕΚ μπόρεσε και πέρασε μπροστά με σερί 8–0, μετά το εύστοχο τρίποντο του Μάικλ Ντίξον, ενώ ο ίδιος παίκτης με δικό του δίποντο έδωσε αέρα 3 πόντων (26–29) στην “Βασίλισσα“, 3.32” πριν από τη λήξη. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 29–31, μετά το λέι απ του Χάρη Γιάννοπουλου, 1” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπόρεσε να πάρει διαφορά 5 πόντων (41–36), με το τρίποντο του Ανδρέα Χριστοδούλου, 6.03” πριν από τη λήξη. Η ομάδα του Ρεθύμνου κράτησε αυτή την διαφορά που είχε, καθώς ο Θωμάς Κόττας ευστόχησε σε τρίποντο (49–45), 3.08” πριν από το τέλος. Το σκορ του δεκαλέπτου (54–51), διαμορφώθηκε από την μία εύστοχη βολή του Τσινεμέλου Ελονού, 25” πριν από το τέλος.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά στους 4 πόντους (59–55), με το δίποντο του Τοαρλύν Φιτζπάτρικ, 5.42” πριν από τη λήξη. Ακόμα, στο 2.46” πριν από το τέλος, ο Χριστόφορος Ραζής ευστόχησε σε λέι απ και κράτησε τη διαφορά στους 4 πόντους (63–59).

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 72–65, μετά τις δύο εύστοχες βολές του Τοαρλύν Φιτζπάτρικ, 23” πριν από το τέλος.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 29-31, 54-51, 72-65.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας 8 (1), Ραζής 4, Χριστοδούλου 13 (2), Άρνολντ 5 (1), Φιτζπάτρικ 24 (4), Σάφτενααρ 4, Τάλτον 8 (1), Καμπερίδης 1, Γιαννόπουλος 5 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), ΜακΓκράθ 5 (1), Ελονού 3, Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 5, Ντίξον 16 (2), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Τσαλμπούρης 2.