Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ διέλυσε και την Σαρλερουά!

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα της Σαρλερουά στο “Νίκος Γκάλης” με 89–69 για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League. Το ρεκόρ της “Bασίλισσας” πλέον είναι στο 6–3, ενώ της Βελγικής ομάδας στο 3–6.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά στην επίθεση, με την ΑΕΚ να ανεβάζει γρήγορα ρυθμούς και στο 5.40” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έφτασε σε διαφορά 10 πόντων (18–8) με κάρφωμα του Τζαουάντ Γουίλιαμς. Η απάντηση της Σαρλερουά άργησε και στο 3.20” πριν τη λήξη με δίποντο του Νίελς Μάρνεγκρεϊβ μείωσε στο 20–10. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 27–12 μετά από δίποντο του Μάικλ Ντίξον στα 15”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 20 πόντους (32–12) μετά το δίποντο του Νίκολα Ιβάνοβιτς στο 8.40” πριν τη λήξη. Ο Λόικ Σβαρτζ με τρίποντο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (37–21) στο 6.55” πριν λήξει της περιόδου, όμως η ΑΕΚ με καλάθι του Ράνταλ Φάλκερ προηγήθηκε με 21 (47–26), 3.30” πριν το ημίχρονο. Το σκορ της περιόδου ήταν 56–35 υπέρ της “Βασίλισσας“.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν σταμάτησε να σκοράρει και με καλάθι του Μίλαν Μιλόσεβιτς πήγε την διαφορά στο +23 (62–39), 5.25” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ομάδα από το Βέλγιο δεν είχε κάποια άμεση απάντηση και με δίποντο του Αλεξάντρε Λίμπερτ το σκορ πήγε στο 67–46. Ο Ντούσαν Σάκοτα ευστόχησε σε καλάθι 1” πριν το τέλος της περιόδου με το τελικό σκορ να είναι 75–54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν με τον φόργουορντ της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα να ευστοχεί σε τρίποντο και το σκορ να πηγαίνει στο 79–58, 6.50” πριν τη λήξη. Ο Τζεβόν Σέπχερντ με δίποντο κατέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (82–67), 4.10” πριν λήξει η αναμέτρηση, με την ΑΕΚ τελικά να επικρατεί της Σαρλερουά 89–69.